Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana Şehir Hastanesi’nde hemşirelere gözetim ve performans çipi takıldı!

Adana Şehir Hastanesi’nde hemşirelere gözetim ve performans çipi takıldı!

Adana Şehir Hastanesi’nde hemşirelere kontrol çipi takılması uygulaması başlatıldı. Taşeron firmalar sağlık işçilerinin formalarının alt ve üst takımlarındaki barkodlarının yanına bir de çip takılması zorunluluğu getirdi.

Hastanenin her yanındaki kameraların yanısıra çip sistemiyle sağlık işçileri sürekli kontrol ve gözetim altında tutuluyor ve “performans”larına işleniyor. Görev sırasında bir dakikalığına dahi dinlenmek için oturan işçilere soruşturma açılıyor.

Sağlık işçileri, Rönesans gibi taşeron şirketler tarafından çiplerin, formaların çamaşırhanede karışmaması için diye uydurma bir gerekçeyle mazur gösterildiğini, ancak asıl aşırı baskı ve performans amacıyla takıldığını belirtiyorlar.

Adana Şehir Hastanesi, Türkiye’nin en büyük tekelci kapitalist sağlık endüstrisi zincirlerinden Rönesans Holding’e bağlı, 540 milyon dolarlık emperyalist ortak yatırımla kuruldu. Sağlık turizmine dönük VİP servisi olan hastanenin yapımı yeni tamamlandı ve hasta kabülü yeni başladı.

Rönesans Holding 5 ilde (Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa, İstanbul) yapımı tamamlanan veya inşası süren şehir hastaneleri ve 7 ilde (Samsun, İstanbul, Afyon, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Van) yapımı süren fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Holding, 2020 yılına kadar tekelci kapitalist sağlık endüstrisine “kamu-özel işbirliği” modeli kapsamında 4.3 milyar dolar yatırım hedefliyor.

Hastane yatırımlarının bir an önce maliyetini çıkarmak, küresel banka ve ortaklarına yatırım kredilerini göre ödemek ve kara geçmek için, sağlık işçilerine aşırı ağır çalışma koşulları dayatılıyor ve baskı yapılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*