Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da miting öncesi çalışmalar devam ediyor

Adana’da miting öncesi çalışmalar devam ediyor

Adana’da Devrimci Proletarya’nın da bileşeni olduğu Devrimci 8 Mart Platformu tarafından süzenlenecek olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingine dönük çalışmalar devam ediyor.

Perşembe günü Şakirpaşa Mahallesi‘nde, semt pazarı ve çevresinde sesli ajitasyon eşliğinde 8 Mart’ın önemi anlatılarak bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Platform’un Pazar günü Şakirpaşa semt pazarında yapacağı sokak etkinliğine çağrı yapıldı.

Cuma günü yine Adana’nın emekçi semtlerinden olan Meydan Mahallesi’nde yapılan bildiri dağıtımıyla, semt sakinleri 8 Mart günü yapılacak olan yürüyüşe davet edildi.

Kıbrıs Caddesi’nde başlayan bildiri dağıtımı sırasında emekçi kadınların bildiri dağıtımına yoğun ilgisi gözlerden kaçmadı. Sesli ajitasyon eşliğinde devam eden bildiri dağıtımının ardından, Meydan Mahallesi’nden Dağlıoğlu Mahallesi‘ne geçilerek bu mahallede de bildiri dağıtımı ve Mart yürüyüşüne çağrı yapıldı.

Aynı gün Devrimci 8 mart platformu bileşenleri saat 16:00’dan başlayarak Adana Radyo Dünya‘da bir program gerçekleştirdi.

Cumartesi günü saat 13:30’da Devrimci 8 Mart Platformu, Numune Hastanesi‘nde direnişte olan işçilere bir ziyarette bulunarak basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü/Kadın erkek elele örgütlü mücadeleye” yazılı pankartın açıldığı açıklama, atılan “8 Mart kızıldır kızıl kalacak, Yaşasın 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü, Kadın erkek elele örgütlü mücadeleye, Numune işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla sürdü.

Yapılan basın açıklamasında “Biz kadınlar! Emekçi kadınlar! Sıradan insanlar, çalıp çırpmadan, yoksulları soymadan, alın teriyle yaşayanlar. Fabrikalarda, atölyelerde iliğine dek sömürülenler.. Evlere hapsedilenler biziz! Adımız ne işçidir ne işsiz. Evlere, mutfaklara zincirler bizi düzen. Namus uğruna katledilen biziz! Din adı altında sömürülenler biziz..” dendi.

Açıklamada direnişte olan kadınlar örnek verilerek, örgütlü olmanın getireceği kazanımlara değinildi ve açıklamanın sonunda “Tek kurtuluşumuz direnmektir, mücadele etmektir. Özgür bir ülkede insanca yaşam için, sömürü sisteminin bize dayattığı yaşama karşı sınıf bilincini yükseltmek, sesimizi daha gür haykırmak için alanlara çıkıyoruz. Sizleri de sesimize ses olmanız için alanlara bekliyoruz “ denilerek 8 Mart günü yapılacak olan yürüyüşe çağrı yapıldı.

Okunan basın metninin ardından, direnişlerinin 64. gününde kararlı duruşundan ödün vermeden direnişin en ön saflarında yerini koruyan kadın işçilere, platform bileşenleri kırmızı karanfiller dağıttı. Hastane bahçesinde direnişteki işçilerle yapılan sohbetlerin ardından kısa bir müzik dinletisi ve çekilen halaylarla yapılan etkinlik sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*