Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ADA tersanesinde blokaj

ADA tersanesinde blokaj

Tuzla tersaneler bölgesinde ADA tersanesinde çalışan işçiler, 2,5 aydır maaşlarını alamadıkları için 14 Ocak’ta direnişe başlamışlardı.

Bugün direnişlerinin 5. gününde tersane önüne gelen işçiler, direniş çadırının yıkıldığını gördüler. Bunun üzerine direnişçi işçiler işbaşı yapmak üzere tersaneye gelen işçilere konuşmalar yaparak direnişe destek istediler. Maaşlarını alamadıklarını ifade eden işçiler sınıf kardeşlerinden 1 saat işbaşı yapmamalarını istediler. Benzer bir çağrıyı Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı da yaptı ve işçilerden direnişe destek istedi. Çok sayıda işçi bu çağırılara yanıt vererek işbaşı yapmadı.

İşçiler sloganlar eşliğinde direnişlerini sürdürürken o sırada tersane önüne gelen ADA Tersanesi patronu Adil Erkoç, polis çağırarak direnişçi işçileri tersanenin önünden uzaklaştırmak istedi. Bu saldırgan tutumunu arabasını Kamber Saygılı’nın üzerine sürerek devam ettiren patrona işçiler tepki gösterdi.

İşçilerden blokaj eylemi

Yaşanan gerilim sırasında iki işçi vince çıktı. İşçiler haklarını alana dek inmeyeceklerini belirttiler. Aynı anda dışarıdaki işçiler de tersane girişini kapattılar. Bu arada polis ve işçiler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. İşçilerin yaptığı blokaj eylemi 1 saat boyunca üretimi durdurdu.

ADA tersanesi patronu ile yapılan görüşmelerin ardından Kamber Saygılı bir açıklama yaptı. Patronun pazartesi gününe kadar asgari ücret üzerinden işçilerin maaşlarını vereceğini söylediğini belirten Saygılı, “İşçiler paralarının tamamını alana kadar tersane önünde sonuna kadar direneceğiz” dedi.

ADA tersanesi işçilerinin direnişi devam ediyor. (etha)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*