Anasayfa » GÜNDEM » Açlık grevleri: Diyarbakır ve Bitlis’te çatışmalar…

Açlık grevleri: Diyarbakır ve Bitlis’te çatışmalar…

DİYARBAKIR – BDP Diyarbakır İl Örgütü, PKK’li ve PAJK’lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil önündeki engellerin kaldırılması amacıyla 12 Eylül’den beri sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin Emek Caddesi üzerinden DTK’nin bulunduğu Konuk Evi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe katılan yüzlerce kişiye polis Koşuyolu Parkı önünde müdahalede bulundu. Polisin gaz bombası ve tazyikli suyuna karşı yurttaşlar taşlarla karşılık verdi.

DTK binasına gaz bombası isabet etti

Polis süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile BDP’li vekil ve DTK Daimi Meclis üyelerinin bulunduğu DTK binasına gaz bombasıyla müdahale etti.

Atılan gaz bombaları binanın camlarını kırarak içeri girerken; açlık grevindekilerin yaralandığı ve fenalık geçirdiği bildirildi.

BİTLİS – Bitlis’te 61. Gününe giren tutsakların açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla cezaevine doğru yürüyen halka terör estiren polisler gaz bombaları ve coplarla saldırdı. Saldırıda aralarında BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Çoban’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Bitlis’te cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polisin saldırısı sonucunda çok sayıda kişi yaralandı.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Türk polisinin hedef gözeterek attığı gaz bombası sonucunda sırtından yaralandı. Zenderlioğlu’na cop ve tazyikli su saldırısı da yapıldı. BDP İl Başkanları’nın da polisin fiziki saldırısına maruz kaldığı eylemde, aralarında BDP İl Başkanı Şahin Çoban ile İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Çoban’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Ayrıca 2’si öğrenci, 3’ü BDP üyesi toplam 5 kişi gözaltına altına alındı. Gözaltına alınan BDP’liler, Zennur Damar, Dr. Zeynettin Avcil, BDP Tatwan Eski Başkan Yardımcısı Nasın Ölçer.

Halk, kent merkezindeki Sosyal Konutlar mevkiinden Bitlis Cezaevi önüne yürüyüş düzenlemek istedi. Sosyal konutlar mevkiinde toplanan 500 dolayında Kürdistanlıya polis, gaz bombaları, xoplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı.

Ancak polisin saldırısına karşı direnişini sürdüren halk cezaevi önüne yürümede ısrar etti. Şu anda Bitlis Cezaevi önünde olan halkın eylemi devam ediyor.

Polisin attığı gaz bombasından çevrede yaşayan halk da zarar gördü. Mahalle içine ve pazar yerine isabet eden gaz bombalarından dolayı çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca bir mahallede bulunan fırının kullandığı yakacak da gaz bombalarından dolayı ateş aldı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*