Anasayfa » GÜNDEM » Açlık Grevi’nin 156.Günü

Açlık Grevi’nin 156.Günü

Adalet Bakanlığından görüşme talep eden KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, 156 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın acil tahliye edilmesini istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 156 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat amacıyla İstanbul Tabip Odası’nda (İTO) basın toplantısı düzenledi.

Sendika ve odalar adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP’nin darbeyle mücadele etmek için Türkiye’nin daha demokratik, laik bir ülke olması yolunda adımlar atması yerine 20 Temmuz’da OHAL ilan ettiğini hatırlattı. Tükel, bugüne kadar DİSK’e üye 2 bine yakın işçi, KESK’e üye 3 bin 942 kamu çalışanı, TMMOB üyesi 3 binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı ile 3 bin 315 hekimin ihraç edildiği bilgisini verdi.

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevine başladığı günden bugüne tüm aşamaları anlatan Tükel, “AİHM yargıcı, muayeneye katılan bağımsız hekimin görüşünü ve hastane raporlarının sağlık durumuyla ilgili kısmını dikkate almadan cezaevinde kalmanın açlık grevi yapanlarının yaşamlarına onarılamaz bir zarar vermeye yönelik acil ve gerçek bir risk oluşturmadığı yönünde tıbbi açıdan sakıncalı bir karar vermiştir” dedi. AİHM, tutukluluk gibi dava sürecinde delillerin karartılmaması için uygulanması gereken bir tedbiri hukuksal acıdan değerlendirmediğine dikkat çeken Tükel, “Hükümlülere uygulanan sağlık nedeniyle ceza infazının ertelenmesiyle ilgili düzenlemeyi henüz hiçbir duruşmaya çıkmamış Gülmen ve Özakça’ya uygulayarak haklarında ceza hükmü almışlar gibi karar verme yolunu seçmiştir. AİHM yargıcının hukuk usullerine uymayan ve ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilecek bu kararını kabul edilemez buluyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*