Anasayfa » 8 Mart » ‘8 Mart direnişçi kadınların bizlere mirasıdır’

‘8 Mart direnişçi kadınların bizlere mirasıdır’

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü değerlendiren YJA Star gerillaları, 8 Mart’ın kendileri için bir direniş günü olduğunu ve bu direniş gününe kadınların tüm haklarını elde edene kadar sahip çıkacaklarını ifade etti.

Medya Savunma Alanları’nda konuştuğumuz YJA Star gerillaları kadının yaşamdaki önemine ve son zamanlarda sık sık gündemde olan kadın katliamlarına değinerek kadının öz savunmasının önemine dikkat çekti. Kadın gerillalar, yaşanan erkek terörüne karşı kadının öz savunma sisteminin gelişmesi ve bunun kadın için hayati önemde olduğunu dile getirdiler. YJA Star güçleri olarak her zamankinden daha çok askeri, siyasi ve kültürel anlamda kadının güçlenmesi ve toplum içinde kadının demokratik haklarını elde edene kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

‘KADIN DAĞLARLA BÜTÜNLEŞEREK ÖZGÜREŞİYOR’

HEVİDAR ŞİRVAN: Kadın sorunu toplumsal bir sorundur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla beraber kadın katliamları da arttı. Sistemde kadına insan olarak bakılmıyor. Kadınlar dağlara çıkarak erkek egemen zihniyetine savaş başlatmıştır. Askeriye bana güç kazandırdı. AKP hükümeti kadın sorununda hiç samimi değil aksine kadını geriletiyor katliamlara açık kapı bırakıyor.

NİRVANA MELEK: Bizim için her gün 8 Mart’tır. Dağlar ilk defa kendi üzerimde söz sahibi olduğum yer oldu. Kendi irademizle kendi gücümüzle buradayız ve kendimizi burada yeniden var ediyoruz. Kobanê direnişi kadınların kutsal direnişidir. Kobanê devriminde tüm dünya kadınların gücüne şahit olurken öz savunmasını yapabileceklerini ve yaşamı yeniden var edebileceklerini de gördü.

Jiyan Piran: Zazaların Kürt olmadığını söyleyen Erdoğan şunu iyi anlamalı ki Kürtler artık bu kirli politikalara kanmayacak kadar bilince ulaşmışlardır. Kadını gerileten kadın katliamlarına davetiye çıkaran fikir ve eylemlerine tüm kadınların dur demesi ve mücadele etmesi gerekir.

Jiyan Aram: Aslen Türküm. Gerilla saflarına Ankara’dan katılım yaptım. Kadın mücadelesi ancak örgütlenme ve bilinçlenmeyle olacaktır. Devlet suçluları koruyor o nedenle öz savunmanın olması gerekir. DAİŞ terörüne karşı kadınlar öz savunmalarını en aktif bir şekilde yaptılar.

‘KÜRT KADININDAN GÜÇ ALIYOR’

Nupelda Efrin: 8 Mart kadın mücadelesine ve özgürlüğe atılan adımların sembolüdür. Rojava’da DAİŞ terörüne karşı mücadele veren Kürt kadınlarından güç alıp gerilla saflarına katıldım. Beni en fazla etkileyen gerilla kadınların duruşu egemenlere açtığı savaş oldu. Kürt kadını verdiği mücadele ile tüm dünyaya örnek olmuştur. Zulme dur demek ve kendini yeniden var etmek için Arap ve tüm dünya kadınlarının gerilla saflarına katılım yapmaları gerekiyor.

Madora Serekani: Kadını hissetmek eğitim ve bilinçle gerçekleşebilir ancak. Mücadelemiz kadını özgürleştirmek ve yeniden var etmektir. Kadın dünyanın her yerinde şiddete, tacize, tecavüze katliamlarla yüz yüze bırakılıyor. Bunlara dur demek, egemen zihniyeti ret edip kendi rengiyle yaşamak için mücadele saflarına katılma anıdır.

Viyan Dıleman: Kadın sistemde iradesiz bırakılmış yok sayılmış hep ikinci planda tutulmuştur. YJA Star güçleri bunu ters yüz etti. Yaşamı insanlığa yaşanılır kılmak ve kadının kendi renginde yaşaması için mücadele veriyoruz.

Behdinan / anf – Jiyan amargi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*