Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 60 bin işçinin çalıştığı beyaz eşyada iç pazar 6 ayda yüzde 15 daraldı!

60 bin işçinin çalıştığı beyaz eşyada iç pazar 6 ayda yüzde 15 daraldı!

Türkiye kapitalizminin önemli artı-değer sömürüsü ve realizasyonu alanlarından beyaz eşyada iç pazar, ilk altı ayda yüzde 15 daraldı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) başkanı ve Vestel genel müdürü Ergün Güler’in yaptığı açıklamasına göre yılın ilk altı ayında beyaz eşya iç pazarı, yüzde 15 gibi görülmemiş bir düzeyde daraldı. Toplam üretim hacminin yüzde 70’inin ihracata dönük olduğu beyaz eşyada, ihracatta yüzde 5 artışla kısmen dengelenen iç pazardaki daralmaya karşın, beyaz eşya toplam pazarı, geçen yıla göre ilk altı ayda, yüzde 1 civarında küçüldü.

Emperyalist kapitalizmin karlılığın düştüğü beyaz eşyayı düşük ücret ülkelerine kaydırmasıyla, Türkiye kapitalizmi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci, Avrupa’nın ise birinci beyaz eşya üreticisi ve ihracatçısı haline gelmişti. Türkiye’de aslen Koç-Arçelik ve Zorlu-Vestel’in hakimiyetindeki sektör, AR-GE ve olağanüstü vergi teşvikleri, düşük ücret, yaygınlaşan sözleşmeli işçilik uygulaması, “üniversite-sanayi işbirliği” uygulaması, mühendislerin teknisyen işçiliğe indirgenmesi, Avrupa’da düşen ücretlerin ucuz Türkiye merkezli mallara yönelimi artırması (ve tabii Çin ve Türkiye vb mallarının Avrupa işçi sınıfının ücretlerini düşürmekte kullanılması), Türkiye’de ise konut sektörünün hızlı büyümesi, “evlilik teşvikleri”, taksit ve kredili satışlar, beyaz eşya tekelcileri kartelinin fiyatları enflasyonun üzerinde artırması, planlı eskitilmiş ürünler vb gibi yöntemlerle, sömürü ve soygunla birlikte, ciro ve karlılıklarını da düzenli olarak artırdılar.

Ancak başta kalıp, sac ve plastik olmak üzere ithalata bağımlılık, kur, faiz, enflasyon artışları, konut sektörünün gerilemesi, beyaz eşyada iç pazarı da kurutmaya başladı. Asıl mesele ise, üretkenliğin mevcut kapitalist üretim ilişkilerinin sınırlarına dayanması gibi görünüyor.

Henüz ithalat enflasyonu tam yansımadan sektörün ilk altı ayda üretim ve pazar durgunluğuna girmesi, önümüzdeki aylarda beyaz eşyada ciddi zamlar ve metal işçilerine daha büyük saldırıların gündemde olduğunu gösteriyor. Başlıca ihracat pazarı olan AB kapitalizmin de bu yılın 2. çeyreğinden itibaren nisbi daralmaya girmesi, beyaz eşyada daha büyük sarsıntıların da olabileceğini gösteriyor.

Aynı zamanda Türkiye kapitalizminin en büyük sermaye grupları arasında yer alan beyaz eşya tekelci oligarşik patronları, şimdiden, (had safhada düşürülmüş) “vergilerin yüksekliği”nden yakınmaya, ve sektörde doğrudan 60 bin, dolaylı 600 bin işçinin çalıştığını vurgulayarak örtük tehditler savurmaya başladılar!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*