Anasayfa » 8 Mart » Berlin’de 8 Mart: “Kaynağı ve özü her yerde aynı”

Berlin’de 8 Mart: “Kaynağı ve özü her yerde aynı”

Yaklaşık yüz yıldır dünyanın pek çok yerinde, emekçi kadınlar 8 Mart’ta yaşadıkları sorunları dile getiriyor, taleplerini haykırıyor. Bu yıl Berlin’de ilk defa 8 Mart yürüyüşü tüm grup, örgüt ve sendikaların kadın örgütlerinin ortaklaşdığı bir eylem oldu. İki ayrı noktada toplanan kitle-Rosa-Luxemburg-Platz ve Oranien Platz- toplanma yerlerinde yapılan konuşmalar sonrası, yaklaşık bir saatlik yürüyüşlerden sonra ortak bir noktada kortejler birleştirilerek, Brandenburg Tor alanında toplanıldı.

Eylemde öne çıkanlar:
– Önceki yıllara göre, katılımın beklenenden yüksek olması-kürsüden duyurulan, 7-8 bin, basın 5 bin-
– Feministlerin erkek katılımını yasaklamasına rağmen erkeklerin de katılması, (Kadınların, LGBTİ bireylerin çifte sömürüsü ve şiddete uğramalarından ataerkil erkek egemen toplum ve kapitalizm sorumlu tutulmalıdır. Tarih bize bunun yeterince örneklerini gösterdi.)
– Evde, işte sokakta yaşanan sorunların toplumdan topluma farklılıkları olmasına rağmen, kaynağı ve özü her yerde aynı. Almanya da her üç kadından bir tanesi, bir şekilde şiddete ve cinsel tacize uğruyor.
-Almanya’da kadınlar aynı işi yapan erkeklerden, %23 daha düşük ücret alıyor.
– “Kadınların antikapitalist mücadelesi yılda bir güne sığdırılamaz, 365 gün haklarımız için mücadeleyi yükseltmeliyiz” (Ver.di Temsilcisi)
-DESTAN Temsilcisi, Kürdistan, Şengal, Rojava kadınlarının mücadelesinin örnek alınması ve sahip çıkılması gerektiği çağrısında bulundu.

Önümüzdeki süreçte “eşit işe eşit ücret” uygulaması sendikanın önüne koyduğu somut bir mücadele kampanyası olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*