Anasayfa » GENÇLİK » 4+4+4’ün artçı dalgalarına karşı yarın bir eylem daha yapılacak

4+4+4’ün artçı dalgalarına karşı yarın bir eylem daha yapılacak

4+4+4 eğitim sistemi kapsamında bir yandan ilköğretim okullarının imam hatip okullarına dönüştürülmesine karşı tepkiler kabarırken, yeni talep ve mücadeleler de ortaya çıkıyor. Bunlardan biri, yalnızca anne babaları çalışan çocukların kabul edildiği etüt-beslenme okullarının kapatılması.

İstanbul’da bu özellikteki 19 ilköğretim okulunun statüsüne son verildi. Çocuklarını okullara kayıt ettirmeye hazırlanan aileler kura çekimlerini beklerken okulların statüsüne son verildiğini öğrendiler. Bunun üzerine derhal imza kampanyası başlatan aileler topladıkları imzaları Milli Eğitim Müdürlüğü’ne götürdüler ve Müdürlük önünde bir de bir basın açıklaması düzenlediler.

Çocukların sabah 9’dan 18’e kadar kalabildiği ve anne babaların çalışma saatlerine uygun olan okulların statüsünün kaldırılması hem çocukları ama aynı zamanda hem de çalışan birer işçi emekçi kadın olan annelerini etkileyecek. Kadınlara karşı izlenen ve yükünü işçi, emekçi kadınların taşıyacağı politikaların farkındalığı ile birlikte kadın veliler bu nedenle bu mücadelede öne çıkıyorlar.

Öğrenciler ve aileleri yarın saat 15.00’te Kadıköy Evlendirme Dairesi önünde kitlesel bir eylemle okulların statüsünün kaldırılmasını protesto edecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*