Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » 4+4+4’e karşı 4 koldan Ankara’ya

4+4+4’e karşı 4 koldan Ankara’ya

Emek ve demokrasi güçleri, 4+4+4 eğitim sistemine karşı 15 Eylül’de Ankara’da miting düzenliyor.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılacak olan mitinge ilişkin Mülkiyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi. Salona “Irkçı, gerici, piyasacı 4+4+4’e karşı çocuklarımıza, okulumuza, geleceğimize sahip çıkıyoruz” pankartı asıldı. Basın toplantısına KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Ebetürk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konsey Genel Sekreteri Bayazıt İlhan ile CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ÖDP PM Üyesi Haydar İlker, BDP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet Aday, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut katıldı.

AKP’NİN YENİ NESİL OLUŞTURMA PROJESİ

Kurumlar adına açıklama yapan KESK Genel Sekreteri Tombul, 4+4+4 kademeli eğitim sisteminin, Başbakan Erdoğan’ın “dindar nesil yetiştirmek istiyoruz” beyanı ile somutlaşan AKP’nin yeni nesil oluşturma projesi olduğunu söyledi.

4+4+4 yasasının “tekme tokat” meclisten geçirildiğini belirten Tombul, bu sistem ile eğitim sisteminin ticarileştirilmesi ve eğitimin dinselleştirilmesi sürecinin en büyük adımlarının atıldığını ifade etti.

Tombul, “Yeni eğitim öğretim yılı büyük bir kaos ve karmaşa ile açılmaktadır. Hastane kapılarında daha oyun çağında olan 60-71 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelerin yaşadığı rapor sıkıntısı, balık istifinde oturmak zorunda kalacak çocukları bekleyen kalabalık sınıflar ve okulların alt yapı ve fiziki yetersizliği gibi pek çok sorun hala çözümsüzlük içindedir. Ayrıca okulların dönüştürülmesi ile öğretmen ve öğrencilerin resmen sürgün edilmesi, yeni müfredat hazırlığının olmaması, 4+4+4 sonrasında çok sayıda öğretmenin ‘norm fazlası’ haline gelmesi ve özellikle ortaokullarda ortaya çıkacak öğretmen ihtiyacı vb. sorunlar, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının tam bir karmaşa ve kaos ortamında başlayacak oluşunu kaçınılmaz bir hale getirmektedir” diye konuştu.

Hükümetin eleştirilere ve önerilere artık kulaklarını tıkamamasını isteyen Tombul, “Aksi halde hükümet neden olduğu bu kaosun sorumluluğundan kurtulamayacaktır” uyarısında bulundu.

EYLEME DESTEK ÇAĞRISI

4+4+4 eğitim sistemine karşı mücadeleyi sürdüreceklerini bildiren Tombul, “Eğitim Sen’in 11 Eylül’de yurdun dört bir yanından yürüyüş kollarıyla başlayacak, 15 Eylül’de kitlesel bir mitinge dönüşecek eyleminde, 4+4+4 sisteminin gerici ve piyasacı dayatmalarına karşı kamusal, bilimsel, laik ve demokratik eğitim mücadelesinde sesimizi birlikte yükseltmeye davet ediyoruz” dedi.

SİYASİ PARTİLERDEN TAM DESTEK

Açıklamadan sonra konuşma yapan siyasi parti temsilcileri de 15 Eylül mitingine destek vereceklerini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Bu yasa cemaat kültürünü dayatmaktadır, çocuklarımız gelin olmaya işçi olmaya zorlanmakta, bunu istemeyen veliler ise tehdit edilip evleri kurşunlanmaktadır” dedi. Gök, bugünden itibaren tüm okulları ziyaret edip tespitlerde bulunacaklarını ve bir rapor hazırlayacaklarını bildirdi. Gök, Eğitim-Sen’in mitingine destek olacaklarını da belirtti.

ÖDP PM üyesi Haydar İlker, “Eğitim her zaman sistemin çok önemli bir ayağı olmuştur. AKP de kendi siyasal, ideolojik hedefleri doğrultusunda bu sistemi şekillendirmek istemektedir. Biz inanıyoruz ki bu AKP’nin bu pervasız tavrına 15 Eylül’de halkımız gereken yanıtı verecektir” dedi.

BDP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet Aday ise anadili Türkçe olmayan 66 aylık çocuklara Türkçe dayatıldığını belirterek, “Tüm bunlara karşı çıkmak, anadilde eğitim hakkımızı savunmak için biz de 15 Eylül’de Ankara’da alanlarda olacağız” dedi.

“Bu sistem ülkeyi kamplaştırmaya bölmeye yönelik bir sistemdir. AKP tıkanmış siyasetini açmak için çocuklarımızı kullanmaktadır” diyen Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, buna hayır demek için okullarda ve 15 Eylül’de alanlarda olacaklarını bildirdi.

YILDIZ: BU BİR BAŞLANGIÇ

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, “AKP’nin dindar nesil yetiştirme projesine geçit vermeyeceğiz. 11 Eylül’de 27 ilde fiili yürüyüşlerle başlatacağımız eylemlerimiz 15 Eylül’de Ankara’da son bulacak. Ancak bu eylemlerimizin sonu değil başlangıcı olacak. Çünkü okulların açıldığı 17 Eylül’den itibaren okullarda mücadeleyi büyüten eylemlikler gerçekleştireceğiz” dedi.

EYLEM TAKVİMİ

Eğitim Sen’in yürüyüşü 11 Eylül’de 4 koldan başlayacak. Buna göre, Kuzeybatı yürüyüş kolu Çanakkale’den başlayacak, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Gebze, İzmit, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir güzergahından geçerek 15 Eylül günü Ankara’ya ulaşacak.

Muğla’dan başlayacak olan Güneybatı yürüyüş kolu ise Muğla, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir güzergahından Ankara’ya gidecek.

Güneydoğu yürüyüş kolu Batman’dan başlayacak, Diyarbakır, Urfa, Adıyaman, Malatya, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale üzerinden Ankara’ya ulaşacak.

Kuzey yürüyüş kolu Rize’den başlayacak, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Tokat, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale güzergahını takip edecek.

11 Eylül’de yola çıkacak olan Eğitim-Sen’liler, güzergah boyunca gidilen illerde basın açıklamaları ile karşılanacak.

15 Eylül Cumartesi günü ise yürüyüş kolları Ankara Garı önünde birleşecek. Miting yürüyüşü buradan başlayacak.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*