Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 4+4+4 saldırısı büyüyor, mücadele de büyüyecek!

4+4+4 saldırısı büyüyor, mücadele de büyüyecek!

Eğitim işçileri, öğrenciler, öğrenci velileri, Aleviler, Kürtlerin de içinde olduğu geniş bir sınıfsal-toplumsal kesimin tepkisini çeken ve mücadelenin yaz döneminde bile sürdüğü 4+4+4 eğitim sisteminin, öne çıkan mücadele halkalarından biri de Etüd ve Beslenme İlkokullarının kapatılmak istenmesi sorunu.

İstanbul’da toplam 20 bin çocuğun bulunduğu 19 Etüd ve Beslenme okulunun kapatılmasına karşı, 5 bin imza toplandı, binlerce kişilik 2 eylem yapıldı. Eylemlerde özellikle çocuklarını etüd ve beslenme okullarına bırakarak çalışan kadınlar, bu okulların kapatılmasına, Milli Eğitim Bakanı’nın bu okulları “imtiyazlı bir kesimin yararlanması” olarak hedef göstermesine, şikayet telefon ve mesajlarına ise “çalışmayın evinizde oturun” denmesine öfkelerini ortaya koydular ve mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirttiler.

Buna karşın Milli Eğitim Bakanlığı alay edermiş gibi, bir genelge daha yayınlayarak, etüd ve beslenme uygulanması içeren okulların açılmamasını, bunların 4+4+4 kapsamında düz ilkokul ve ortaokullara dönüştürülmesini buyurdu.

4+4+4 eğitim sistemi ve yasası, eğitim işçileri, yıkıcı proleterleşme dalgaları, kadın sorunu, çocuk sorunu, bir bütün olarak mali oligarşik egemenlik ve gericilik sorunu ile birleşerek sürecek, büyüyecek bir toplumsal-siyasal kriz dinamiği, eğitim işçileri, öğrenciler, kadınlar, aleviler, kürtlerle daha geniş bir zemine de yayılabilecek bir sınıfsal-toplumsal mücadele hareketi olmaya aday.

Yaz aylarında bile devam eden 4+4+4’e karşı mücadele, özellikle yeni eğitim yılının açılışıyla daha yaygın ve kitlesel eylemlere konu olacak.

Komünistler, sınıf bilinçli işçiler, eğitim işçileri, kürtaj kısıtlaması ve 4+4+4’e karşı mücadeleler içinde ilk kez sokaklara çıkmış kadınlar, gelecek kabusu büyütülen gençler ve öğrenciler, buna hazırlanmalı, bu mücadeleyi sınıfa karşı sınıf, sermaye köleliliğine karşı sınıfsal-cinsel-ulusal kurtuluş özlemi ekseninden geliştirmeli, büyütmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*