Anasayfa » GÜNDEM » 4+4+4’e karşı yürüyüş kolları Kayseri’de buluştu

4+4+4’e karşı yürüyüş kolları Kayseri’de buluştu

Ankara’da yarın ‘4+4+4 eğitim sistemi’ne karşı düzenlenecek mitinge katılmak için 50 ilden gelen Eğitim Sen üyeleri, Kayseri’de buluştu.

Sivas Caddesi’nde bulunan Eğitim Sen Şubesi önünde biraraya gelen sendika üyeleri, ‘4+4+4= Çocuk gelin’, ‘Okulumuzu geri istiyoruz’ dövizleri ve ‘Akp yasanı al başına çal’, ‘Akp elini çocuğumuzdan çek’, sloganlarıyla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Açıklamayı Eğitim Sen Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Ecevit yaptı.

4+4+4’ün rant ve çocuk gelin sayısını artıracak bir sistem olduğunu ileri süren Ecevit, “Torba yasa diye bir şey geliştirdiler. Her şey bunun içinden çıkıyor. 4+4+4 Türkiye toplumunun geleceğini değiştirecek bir yasa, yeni bir rant yasası olarak Meclis’ten geçti” dedi.

Hükümetin eğitim hakkını kamusal alandan çıkartmaya çalıştığını vurgulayan Ecevit, ‘Ne kadar paran varsa o kadar eğitim’ anlayışının yaygınlaştırıldığını, yasanın bir tesadüf olmadığını, asıl amacın 13 yaşında çocuk işçi ve gelin sayısının artması olduğunu ve buna izin vermeyeceklerini söyledi.
JOLİE’NİN ZİYARETİNE TEPKİ

Eğitim Sen Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Ecevit, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Özel Elçisi Angelina Jolie’nin ikinci kez Türkiye’ye gelip, Kilis’te Suriyeli sığınmacıların yerleştirildiği Kilis’teki konteyner kenti ziyaret etmesini de eleştirdi.

Eyleme katılan 500 kişi, yürüyüş ve basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda halay çekti. Daha sonra Ankara’ya doğru yola çıkıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*