Anasayfa » BASINDAN » 4+4+4 dayatmasının sonu da öncekilerden farklı olmayacak!…

4+4+4 dayatmasının sonu da öncekilerden farklı olmayacak!…

8 yıllık kesintisiz eğitim 28 Şubat sürecinin bir dayatmasıydı. Uzun sürmedi, yararlı da olamadı.

Şimdi yine bir başka dayatma ile karşı karşıyayız. Adı da, 4+4+4.
Uzun ömürlü ve yararlı olması çok zor. Çünkü o da bir dayatma!..
Öğretmenin, öğrencinin, velinin, kamuoyunun benimsemediği bir projenin kalıcı ve yararlı olması mümkün değil. Önceki gün buna bir kez daha şahit oldum. Çünkü hala hiç kimse 4+4+4’ün ne olduğunu anlayabilmiş değil.

Hiç kimse, bu konuda önyargı, politik bir bakış ya da reform karşıtlarının itirazı gibi bahanelerin arkasına saklanmasın. Çünkü bilinmezlikten kaynaklanan çok sert itirazlar var. Ben de bu konudan fazlasıyla payımı alıyorum.

MEB’e sorarsanız, onları benden daha çok eleştiren yok. Ama onlar yüzünden yemediğim zılgıt kalmadı. En sonuncusunu da önceki gün Zeytinli’de yedim. 12 yıllık temel eğitimi alkışlıyorum ama uygulamasına karşıyım dediğim için çok fena halde eleştirildim. Oysa anlatmak istediğim 12 yıllık temel eğitimin artık zorunluluk haline geldiğiydi. Ama “böylesi olmaz olsun” noktasına geldiler. Peki daha ortada bir şey yok hele uygulama bir başlasın, yanlış görürsek, şimdi olduğu gibi yine hep birlikte eleştiririz diyecek oldum, bu kez de iktidarın borazancı başı haline geldiğime yönelik itirazlar yükseldi. Bakan Dinçer’in bazı konulardaki samimiyetine inanıyorum dediğimde ise onlarca yıllık okuyucu ve izleyicilerim bile, sen gerçekten de Abbas Güçlü müsün diye sorgulamaya başladılar…

Elbette izleyicilerin hepsi aynı görüşte değildi. Ama istisnasız hepsinin 4+4+4 konusunda kafası karışıktı. İzleyicilerin yarısı Zeytinli ve çevresinden gelenler ise diğer yarısı da, söyleşi sahilde olduğu için tatilcilerdi. Yaşlısı da vardı genci de, türbanlısı da vardı bikiniyle geleni de, öğrenci de vardı veli de.

Israrla sorulan soru ise 4+4+4’ün ne getireceğinden çok, ne götüreceğiydi!.. Sayesinde bir çuval fırça yediğimiz Bakan Dinçer’e önerimiz, uygulamadan önce, sistemin ne olduğunu, önce kendisinin öğrenmesi, sonra da kamuoyuna anlatması. Bu dayatmacı tutumuyla yola devam ederse, 4+4+4’ün sonu da kesintisiz 8 yıllık eğitimden farklı olmaz!..

Abbas Güçlü
Milliyet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*