Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 8 Mart’ta Devrimci Kadın Tutsaklarla Dayanışma Eylemi

8 Mart’ta Devrimci Kadın Tutsaklarla Dayanışma Eylemi

SAMSUNGAnkara’da Devrimci 8 Mart Platformu tarafından devrimci kadın tutsaklarla dayanışmak için çağrısı yapılan kart atma eylemi gerçekleştirildi.İşçi Kadın Meclisi’nin de arasında olduğu platform bileşenleri önce Sakarya Meydanı’nda toplandı.Sonrasında ortak pankartla beraber Yenişehir Postanesi’ne kadar yüründü ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.Basın açıklamasının ardından kartlar postalanırken dışarıda da halay çekilip sloganlar atıldı.10 Marttaki eylemin çağrısı yapıldıktan sonra açıklama sona erdirildi.Basın açıklamasının metni şöyle:

8 MARTLARI YARATANLARA SELAM OLSUN!

Egemenlerin saldırılarına karşı bugün tüm dünyada işçiler, emekçiler direniyor. Binlerce yılın ezilmişliği ile kadınlar bu direnişte erkekler ile birlikte omuz omuza yer alıyor. Tıpkı 156 yıl önce Amerika’da New York’lu kadın dokuma işçileri gibi… 8 Mart bize onlardan ve dünya tarihinin sömürüye, zulme direnen tüm kadınlarından mirastır. Onların 156 yıl önce kazanmak için yaptıkları ve bizden de yapmamızı istedikleri tek şey örgütlenmektir. Onlar bize bir mücadele günü kazandırdılar, çünkü örgütlüydüler.

İşçilere, emekçilere her türlü zoru kullanarak, onlara insanlık dışı bir yaşamı reva gören kapitalizm, kriz bahanesiyle iş yerlerini kapatıyor ya da çalışan sayısını düşürüyor. Bu şekilde emekçileri işsiz, çalışan işçileri ise sağlıksız koşullarda çalışmaya mahkum ediyor. İşsizlik, güvencesiz çalışma, geçim derdi en çok biz kadınları etkiliyor. Öyle bir hale geldik ki sırf işsiz kalmamak için dört – beş ay hiç ücret almadan çalışmaya razı oluyoruz. Kadın emeği, yan gelir olarak görüldüğü oranda sömürüye daha çok açık hale geliyor. Her kriz döneminde ilk işten atılanlar kadın işçiler oluyor.

İşçilerin, emekçilerin, öğrencilerin en ufak hak arama eylemine bile gazlarla, coplarla saldırılar devam ediyor. Bununla yetinmeyen egemenler, sendikal hakları için mücadele eden kamu emekçilerine, işçinin, öğrencinin hakkını savunan avukatlara, işinden atıldığı için direnen işçilere komplolar ile saldırıyor, tutukluyor.

Devleti korumak için yapılan hapishanelerin sayısı ülkemizde gün geçtıikçe artıyor. Son on yılda tutuklu sayısı yüzde yetmiş beş arttı, hapishanelerde tutukluların sayısı 138 bini aştı. Hapishanelerde her adım başı saldırı, her adım başı işkence yaşanıyor. Tutuklular zamanında hastaneye götürülmeyerek tedavileri engelleniyor. Görüş, telefon, mektup yasaklanıyor, arama adı altında tutsaklara saldırılar düzenleniyor.

Nasıl ki iş yerinde kadın olduğumuz için daha fazla eziliyor daha fazla sömürülüyorsak, bu düzeni değiştirmek için mücadele ettiğimizden kaynaklı yaşadığımız gözaltı ve tutsaklık koşullarında da daha fazla taciz, saldırı ve onursuzluk dayatmasına maruz kalıyoruz.

15 yaşlarında ki kızlar gözaltında erkek polisler tarafından çırılçıplak soyularak işkence görüyor. Kadın tutsaklar, daha ilk tutuklandıkları anda hapishane girişinde erkek gardiyanların gözleri önünde soyularak, taciz ediliyor. Bu onursuz aramaya karşı çıktıkları için görüş ve iletişim cezaları alıyorlar.

Tutsakların görüşlerine giden ailelerine o çok yüksek güvenlikli hapishanelerinde bulunan elektronik aletlerden kaynaklı onursuzca arama dayatılıyor. Kadın hapishanelerinde, tutsakların kullanması için yatırılan özel eşyaları dahi erkek askerler tarafından elle aranıyor.

Özgür ve sosyalist bir dünya için kurtuluşumuz erkeğe karşı değil emperyalizme ve kapitalizme karşı kadın erkek ortak mücadeleyle gerçekleşecek.

Buradan, bir kez daha emeğinin hakkını arayan, sosyalizm için savaşan, tutsak düşen devrimci kadınları selamlıyoruz. Sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyayı mutlaka kuracağız.

Güçlü kadın örgütlü kadındır. Örgütlenelim, mücadele edelim. Çözüm devrim ve sosyalizmdedir.

DEVRİMCİ 8 MART PLATFORMU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*