Anasayfa » BASINDAN » 30 Milyon küresel zengin

30 Milyon küresel zengin

Küresel servetin yüzde 82,1’i, küresel yetişkin nüfusun yüzde 8,7’sinin elinde bulunuyor.

“Wall Street’i İşgal Et” eylemli, temelde sosyal adalet arayışının yüksek sesle sokağa yansıması. Ana itiraz teması ise bugünkü krize orta sınıfın ya da yoksulların neden olmadığı, ama krizin bedelinin bu toplumsal kesimlerce ödenecek olması. Bakın bu dengesizliğin arka planındaki fotoğraf nasıl?
Tesadüf o ki, tam da bu başkaldırının orta yerinde; İsviçre bankası Credit Swiss tarafından her yıl yayımlanan Küresel Servet Raporu açıklandı. Rapordaki küresel dağılım gösteriyor ki; 230 trilyon dolarlık küresel servetin yüzde 38.5’i, serveti 1 milyon doların üzerinde yer alan yaklaşık 30 milyon kişinin elinde. Bu sayı, dünyanın yetişkin nüfusunun sadece binde 6’sı demek! Bu kesimin 2010’da kontrol ettiği servetin oranı yüzde 35.6 idi. Yani büyüme sürüyor. Çıta, onda bir aşağı çekildiğinde de (100 bin doların üstündeki servet) durum daha çıplak biçimde ortaya çıkıyor; küresel servetin yüzde 82.1’inin, küresel yetişkin nüfusun sadece yüzde 8.7’sinin elinde bulunduğu anlaşılıyor.
Servet hesabı yapılırken; bankalardaki mevduat ve menkul kıymet gibi finansal varlıklar yanında, gayrimenkul gibi finansal olmayan varlıklar da dikkate alınmış. Gelişmiş ülkelerde finansal varlıklar toplam servet içinde daha büyük ağırlık taşırken, gelişen ülkelerde finansal olmayan varlıkların ağırlığı büyük.
Raporun listelerine bakılırsa ABD; 233 milyon yetişkinin sahip olduğu 58.1 trilyon dolarla küresel ligde birinci sırada yer alıyor. Yetişkin başına ortalama servet 248 bin dolar. Küresel çapta bakıldığında, serveti bir milyon dolardan fazla olan yetişkinlerin yüzde 34’ü ABD’de yaşıyor, sayıları ise 10 milyonu geçiyor.
Tersten bakalım; bin ABD dolarından daha az serveti olan yetişkinlerin oranı Afrika’da yüzde 61, küresel düzeyde ise yüzde 27! Yani her üç yetişkinden birinin ‘dünya malı’ yok. Bu tablo Türkiye için de pek iç açıcı değil; 10 dolar altında yığılma söz konusu. Türkiye’deki servetin dağılımına ilişkin olarak hesaplanan ‘Gini’ katsayısının, alt dilimlerdeki yığılma yüzünden Afrika ortalamasına yakın olması da ayrıca düşündürücü.
Çoğu İskandinav ülkesi başta olmak üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinde, büyük bir yığılmanın 10 bin dolar üzeri iki servet diliminde olduğu gözleniyor. Bu ülkelerde dikkat çeken, ‘1000 dolardan az’ dilimde ise en çok gözlenen oranın yüzde 5’in altında olması.
Meraklısı için, Türkiye’nin 2011 yılı için yapılan küresel servet sıralamasında 26. sırada yer aldığını not düşelim. Raporda, Türkiye’deki 49.8 milyon erişkinin toplam serveti 1.3 trilyon dolar olarak hesaplanmış. Yetişkin başına servet toplam 25 bin dolar olarak bulunurken; bunun 5 bin doları finansal servet, 21 bin doları ise finansal olmayan servet olarak hesaplanmış.
Raporda, 5 yıl sonrası için de bir tahminde bulunuluyor; 2016 yılında özellikle gelişen ülkelerdeki milyoner sayısında patlama bekleniyor. Çin’de 2011’de 1 milyon seviyesinde olan milyoner sayısının, 2016’da 2.3 milyona çıkacağı öngörüsü yer alıyor. Aynı biçimde; Brezilya, Kore, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Türkiye’de milyoner sayısı kabaca ikiye katlanacak.
Rapor, Türkiye’deki milyoner sayısının; 2011’deki 98 binden 2016’da 179 bine ulaşacağını öngörüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*