Anasayfa » GENÇLİK » 3. Uluslararası Eleştirel Eğitim Konferansı

3. Uluslararası Eleştirel Eğitim Konferansı

Kurucu başkanlığını Dave Hill (Anglia Ruskin Üniversitesi, İngiltere) ve Kostas Skordoulis (Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi, Yunanistan)’in yaptığı 3. Uluslararası Eleştirel Eğitim Konferansı bu sene Ankara’da gerçekleştirildi. Türkiye’de Ankara Üniversitesi, Eğitim-Sen, Eleştirel Pedagoji Dergisinin; dünyada ise birçok üniversite ve Critical Education, International Journal of Educational Policies, Journal of Critical Education Policy Studies (İngiltere), KRITIKI: International Journal for Critical Science & Education (Yunanistan), Radical Notes (Hindistan) gibi dergilerin destekleyici kurumlar arasında yer aldığı konferans 15-17 Mayıs tarihlerinde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi misafirliğinde düzenlendi.

Ana konusu “Neo-liberalizm ve Neo-muhafazakarlık Kuşatması Altında Eğitim” olan konferansta toplumsal cinsiyetten yeni medya iletişim araçlarına, felsefeden teolojiye; eleştirel eğitimin tüm politik ve akademik alanlarıyla ilgili kapsamlı bir calışma ortaya konuldu. Dünyanın dört bir yanından gelen konuşmacıların sunumlarıyla Yunanistan’dan, Hindistan’dan, Brezilya’dan, Caracas’tan, İran’dan… direniş ve deneyimler sergilendi.

17 Mayıs Cuma günü Peter Mclaren (Kalifornia Üniversitesi, ABD), Dave Hill (Anglia Ruskin Üniversitesi, İngiltere), Kemal İnal (Gazi Üniversitesi, Türkiye)ve Ünsal Yıldız (Eğitim-sen Genel Başkanı)’ın sunuculuğunda bir panel düzenlendi. Konuşmacılardan;

Kemal İnal, enternasyonal toplantıların öneminin vurgulanması gerektiğini söyleyerek konferansın katılım bilançosunu ortaya koydu. Mevcut sistemin eğitimine karşı eleştirel eğitimden yararlanarak yeni, sosyalist insan modelleri yaratılabileceğini belirtti.

Ünsal Yıldız; Türkiye ve dünyada sosyalist mücadelenin darlığından ve bu darlığa karşı eleştirel bir bakışla yaklaşmak gerektiğinden sözetti. “Sosyalizme olan inancın azalmasıyla iyileştirilmiş kapitalizmin, etnik ve cinsel mücadelelerin öne çıkışını görüyoruz.” “Piyasalaşan eğitim yine bizzat eğitim emekçileri tarafından yeniden üretilmekte, bu konuyla ilgili daha bilinçli bir tutumla çalışmalar yapmalıyız.” “Sadece neo-muhafazakarlık değil, neo-liberal karşıtı tutumla iç içe geçen bir eylemlik izlemeliyiz.” sözlerine yer verdi.

Peter Mclaren; bütün dünyada borçların silinmesi ve 6 saatlik- 4 saatlik iş günü teleplerini yükseltmek gerektiğini söyledi. Dünyaca ünlü bir Devrimci Eleştirel Pedagog olan Mclaren, kapitalist tekelci burjuvazinin yok olması ve Sosyalist devrimin kurulması amacını güden Devrimci Eleştirel Pedagojinin daha büyük bir odağa sahip olduğunu belitti.

Panelin başkanlığını yapan Kostas Skordoulis (Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi, Yunanistan); “Bu konferans sadece akademik bilgi üretmeyi değil, siyasal bir toplantı halini almayı amaçlıyor. Ben bu karakteri bu seneki konferansımızda kazandırdığımıza inanıyorum.” Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz en başarılı konferans bu diyebilirim. Artık küçük bir odada sohbet eden birkaç yoldaş değiliz.” sözlerine yer verdi.

Dave Hill ise, “Eleştirel pedagoglar olarak bizim işimiz tüm işçi sınıfını birleştirmek, kapitalizmi yıkmak ve yerine komünist dünyayı kurmaktır. Nerede olursak olalım, DÜNYANIN TÜM İŞÇİLERİ BİRLEŞİN!” diyerek paneli sonlandırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*