Anasayfa » GÜNDEM » 3 Şubat İşçi Parkı: İş kazası, işçi cinayeti yaşıyoruz, hatırlatacağız

3 Şubat İşçi Parkı: İş kazası, işçi cinayeti yaşıyoruz, hatırlatacağız

Bir biri arkasınca sıralanmış bütün parça tesadüflerin iş alanında gerçekleşmesiyle başlıyor bütün hikaye. Yoksa biz biliyoruz gerçekleşmemiş olması orada olmadığı anlamına gelmiyor, standart’a bağlanmış iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri metodu, iş yerine özgü güvenlik tertibatının oluşturulmadığını. Kapitalist üretim biçimi genetik durumu gereği iş odaklı işler.

İşçi güvenliği, sağlığı ne sadece eldiven, ne sadece maskedir, bu aynı zamanda, patron, usta, işçi iletişimi, aynı zamanda yediğimiz yemek, bulunduğumuz mekan, aynı zamanda ruh halimiz, soluduğumuz havadır. Güne sorun çıkarmayan bütün durumlar yarın oluşabilecek bütün nedenlerin pigmentidir.

Emegin üzerindeki burjuva biçim kaldırıldığında, neyin peşinde olduğumuz belirginleşecek ve insanlık tarihi heykelinin sureti tamamlanmış olacak. Özünde düşüncelerin tamamlayıcı bir yerinde duran emek burjuva örgütlendiğinde kendisini tüketen, düşmanının trombosit durumunda olan bir biçim kazanır. Her zaman yaptığımız gibi sistemin işleyişi ve sorunun anlatımı yerine tercihimiz ona karşı, yani emeği kendisi için örgütlenebilir hale getirmek, bunun için pratik örgütlenme metodu, yani emeği kendi biçimiyle örgütlenmesini sağlamak. İşçi sınıfı örgütçülüğünde yapılan en çok ve en kolay şey bir bildiri, afiş durumu ile insanların ilgi alanına girebilmek, sistemin çok yönlü işleyişini de düşünürsek bu olması gereken ama ilk değil en son çareler durumundadır.

Bunun için atıldığımız simgesel ifade yolunda 3 Şubat 2015 yaptığımız etkinlikte Ostim-İvedik’te bulunan bir alana 3 Şubat İşçi Parkı adının verilmesiyle ve emeğin burjuva biçimdeki “maduğriyetini” simgeleyecek bir anıt. Bu ne sadece Ostim-İvedik’te hayatını kaybedenlerin yada onların ailelerinin mevzusu ne sadece sanayi havzalarında çalışan vücut işçilerinin mevzusu, bu bir bütün haliyle işçi sınıfının varlık meselesi. Diyerek start verdik, resmi olarak orada bir park alanının kullanılacağı yönünde söz aldık ve anıt dikmeye karar verdik.

3subatisciparkiBizi etkileyen bu yolda ilerleye bilmemizi sağlayacak olan şey hayal gücümüz, duyarlılık ve benzeri gibi değil yaşamamıza sebeb olan duygularla. Mesela öleceğini bilerek yaşamanın amacı: Bişeyler yapmaktan geçer.

Yerelde sıkışıp kaldığımız, basın açıklaması etkinlik vs alanlarından çıkıp, sosyal alanların yoğun olduğu yerlerde duyulabilirliğimizi artırmaya çalışmak yerine, yeni alanlar açıp, iş alanlarının asli sorunlarını yerinde dile getirebilmek. Örgütlü emeğin ürününü ortaya koymak için kitlesel iletişim için, yoğunluklu durağan mekanlarda davete görev biçerek anlatım biçini kullanmak.

Kavramsal olarak “iş sağlığı iş güvenliği bulunduğumuz durumu anlatmaktadır, işin sürdürülebilir olmasıdır asıl mesele, sermaye bunu düşünür bu dolayımlı kurar sistemini. Diğer yanıyla baret ve eldiven çoğu zaman bulunan duruma yetersiz, zaman zaman hiç bir önleyici durumu kalmayan geçersiz materyallerdir. Lokal düzenlememerle işçi güvenliği sağlanabilecekken işçi’yi bir imaja sokmanın önleyici bir durum olmadığı herkesler tarafından aşikar. İş’i değil işçi’yi koruma durumuna!

Eylem işine odaklanmış bizler, işin kendi özgün durumunu görmüyoruz, sermaye yaşama durumuna yaklaştığı gibi biz’de o duruma yaşama refleksiyle eylem odaklı bakıyor her duruma aynı tarz durumunu kullanıyoruz. Bu anlamda iş hayatında işçi cinayetlerini, mücadele durumlarını sahneleyecek bir anıt park durumuna girmiş bulunuyoruz.

Milyonlarca insan ile yaşadığımız bu katliam tarzı durumlara vereceğimiz yanıt bizim eylem tarzımızı belirleyecek. Sahip olma değil ait olma durumuna!

Başlattığımız bu kampanya da yapılması zorunluluk olan şeyler sıralamasında;
İlk olarak duyurma durumunu bu yazı ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz.
İkinci olarak ait olmanın verdiği rahatlık ile insanlardan emek koymalarını istiyoruz.
Üçüncü kısım olarak sahip olma durumundaki ait olanlarla birlikte bütün kitle iletişim araçlarıyla, meşru olma durumunuyla, türev durumundan ziyade kavram halinde düşünerek, çaresiz kalmama eylem durumundan, çare bulan örgütlenme biçimine yani somut eylem tarzından işi örgütleme biçimine!

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi

isig

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*