Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Performans ve 3 milyon kamu işçisini azami sömürmenin yeni yolları…

Performans ve 3 milyon kamu işçisini azami sömürmenin yeni yolları…

Faruk Çelik, 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını aradıklarını açıkladı. Çelik; “Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. İşte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üretene çok maaş verelim, üretmeyen de düşük maaş alsın istiyoruz” dedi.

Faruk Çelik, en önemli sorunlardan birinin memurların verimliliği olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, artık hemen her ağzını açtığında eğitimde performans/yeterlilik sisteminin getirileceğine işaret ediyor, yolunu yapmaya çalışıyor.

“Memurlar Devlete kapağı attık” diye düşünüyormuş!

“Şimdi siz kamu çalışanısınız diyelim ve nasıl olsa devlete kapağı attık anlayışındasınız. 25 yılınız da garanti olduğu için suya sabuna hiç dokunmadan idare edelim düşüncesindesiniz. Dünyanın neresinde üretmeyen bir insanı çalıştırırlar? Ha devlette çalıştıralım diyorlar. Oysa biz devleti batırmak için değil var etmek için varız. Nasıl ki özel sektör verimliliği esas alıyorsa kamuda da verimliliği esas almalıyız. O halde biz verimliliği esas alan bir sistemin çalışmasını yapıyoruz. 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını arayacağız. Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. İşte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üretene çok maaş, üretmeyene de düşük maaş alsın istiyoruz.” dedi.

“Verimli memurlar”

Mali sermayenin istenilen şekilde, verimli memurlardan oluşan bir yapı kuracağını belirten Çelik, verimsiz diye damgalanan kamu işçilerinin de işten çıkartılacağına dair düzenlemeler yapıldığının sinyallerini verdi. Faruk Çelik sözlerini “Soruyorum size. Bir personel, 8 saat boyunca nefes almadan çalışacak, bir diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?” diyerek bitirdi.

Biz de şöyle soralım o zaman? Toplumun çok küçük bir azınlığını oluşturan burjuvazi, oturduğu yerden milyonlarca işçinin kanı ve terinin sırtından milyar dolar desteleri yığıyor, toplumun çoğunluğunu oluşturan işçi sınıfı ise her geçen gün daha çok, daha uzun, daha tempolu çalıştığı halde sefalet birikimi artıyor. Bu işten ne anladık biz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*