Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu eylem yapacak

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu eylem yapacak

Üçüncü köprü yerine yaşam platformu, İstanbul’da 3. köprünün güzargahının hükümet tarafından kesinleştirilmesini eylemle yanıtlayacak.

Eylem tarihi: 15 Mayıs

Eylem yeri: Taksim Tünel Meydanı

3. köprü projesi, burjuvazinin kentsel dönüşüm harekatının en büyük halkalarından biri. Garipçe-Poyrazköy güzargahının Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasıyla kesinleşmesi, 3. köprünün tam bir doğa, orman, temiz hava ve su havzaları katliamı harekatı olduğunu da kesinleştirdi. İstanbul’un kuzeyinde şehrin sınırlarına dayandığı orman alanına kapitalist azami kar ve rant kepçeleriyle dalınması, resmi açıklamayla 1 milyona yakın ağacın yok edilmesi, İstanbul’un kuzeyden aldığı rüzgar ve temiz havanın ve su havzalarının ve yeraltı sularının kirletilmesi, güzargah üzerindeki işçi-emekçilerin yaşadığı yerleşim birimlerinin yıkılması, büyük burjuvalar tarafından şimdiden kapışılmış rant alanlarında çok sayıda alışveriş merkezi, turistik tesis yapılması, şehrin kendi ciğerlerini yemesi ve daha fazla kan tükürmesi vb öngörülüyor.

3. köprü yerine yaşam platformu 70 civarında kitle örgütünden oluşuyor. Daha önce çok sayıda kitlesel yürüyüş, basın açıklaması, etkinlik, bisikletli, tekneli eylemler gerçekleştirdi.

Platformda, meslek odaları, sendika şubeleri, Halkevleri, çevre derneklerinin yanısıra köprü güzargahındaki mahalle ve köy dernekleri, muhtarlıklarına kadar inen bir içermenin olması, eylemlerin de kitleselliğini ve gücünü artırıyor. Ancak platformda, başta Koç Grubu olmak üzere tekelci burjuvazinin “çevre örgütü” kılığındaki TEMA Vakfı, yanısıra ırkçı-faşist kontrgerilla faaliyetleriyle bilinen Atatürkçü Düşünce Derneği gibi çok sayıda burjuva kurumun da yer alması, platforma gölge düşüyor.

TEMA Vakfı ve bir dizi “sosyal, çevresel sorumluluk” kılıklı burjuva örgüt, Su Platformu’na da girmek istemiş, Su Platformu’nda buna dair ciddi tartışma ve mücadeleler yaşanmış, Su platformundan çıkarılmaları sağlanmıştı.

3. köprü yerine yaşam platformunun genişliği, çok sayıda kitle örgütünü, yerel dernekleri kapsaması anlamlı olmakla birlikte, bir sınıf ve “iki kent” yaklaşımının olmaması, halkçı demokratından liberaline ve faşistine, işçi ve emekçisinden burjuvasına kadar herkesi aynı torbaya doldurması onun zayıf karnını oluşturuyor. Ona, bulanık bir “yeni toplumsal hareket” karakteri kazandırıyor. Bunun üstüne çıkmak, 3. köprü projesini yalnızca AKP Hükümeti’ni değil burjuva azami kar ve meta egemenlik ilişkilerinin bir saldırısı olarak kavramak, buna karşı verili olan olması gerekendir tarzı bir dar muhalefetle yetinmemek, sınıfa karşı sınıf ve iki kent ekseninden bir mücadele geliştirmek, ve işçi ve emekçileri kendi sınıf çıkarları temelinde bu mücadelenin içine daha fazla çekerken, bunun burjuvazi ve örgütlerinden bağımsız bir mücadele olmasını sağlamakla mümkündür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*