Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Atama bekleyen 267 bin öğretmen, hükümet sizinle alay ediyor, 1 Mayıs’ta alanlara!

Atama bekleyen 267 bin öğretmen, hükümet sizinle alay ediyor, 1 Mayıs’ta alanlara!

Hükümet, 4+4+4 yasasını geçirmek için, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla yeni öğretmen ihtiyacının doğacağı, haziranda yeni atamaların yapılacağı söylentisini yaymıştı.

Yasa geçtikten sonra, öğretmen atamaları vaadi de buharlaşıverdi. Milli Eğitim Bakanlığı atama topunu “kadroyu Maliye verir” diye Maliye Bakanlığına, o Hükümete atıyor, o “bunun için kanun çıkması lazım” diyor, onbinlerce atama bekleyen işsiz öğretmenle alay ederek, aralarında top çevirip duruyorlar.

Bakan Dinçer, öğretmen adaylarının temmuz ayında yapılacak KPSS öncesi atama yapılacağına yönelik beklentilerinin sorulması üzerine “Atamalar daha önce de belirttiğimiz üzere ağustosta yapılacak. Haziranda atama yapma şansımız yok. Atama yapabilmek için kadro olması lazım. Maliye’nin kadro vermesi lazım. Bunun için de hükümet kararı gerekir.” dedi. Atama miktarının henüz belirlenmediğini belirten Bakan Dinçer, buna Maliye Bakanlığı ile birlikte karar verileceğini kaydederek, “Yapılacak atama ve atama sayısı, çıkacak kanunla belirlenecek. Aynı zamanda bizim mücadelemiz bunu belirleyecek. Daha fazla kadro için elimden geleni yapacağım, savaşacağım.” ifadelerini kulandı.

Hayır efendiler! Sizin “mücadeleniz, savaşımınız” daha fazla öğretmen “miktarı” için değil, kadrolu öğretmenlerin de artan bölümünü tasfiye etmek, en az öğretmene en fazla iş yaptırmak, öğretmenleri ve öğretmenliği daha fazla yıkıma uğratma mücadelesidir. Öğretmenlerden emdiğiniz artıdeğer miktarını azamileştirme mücadelesidir!

Ortada bir mücadele, bir savaşım varsa, bu sınıf mücadelesidir, sınıf savaşımıdır! Sizin de hangi sınıfı temsil ettiğiniz bellidir. Bırakın bu yalanları. Atanması yapılmamış öğretmenin atanması mücadelesi, eğitimde her türlü esnek, güvencesiz, taşeron çalıştırma biçiminin ve işsizliğin kaldırılması mücadelesi bizim, atanması yapılmamış 267 bin öğretmenin, kadrolu-güvencesiz tüm eğitim işçilerinin, işçi sınıfının mücadelesidir.

Atanması yapılmamış, işsiz yüzbinlerce öğretmen, kadrolu-güvencesiz-atama bekleyen-işsiz tüm öğretmenler, 4+4+4 yasasına karşı, güvencesizlik, işsizlik ve öğretmenlere işkenceye dönüştürülen atama sistemine karşı, KPSS’ye karşı, “öğretmen yeterliliği ölçme/değerlendirme” tasarısına karşı, 1 Mayıs’ta alanlara akmalı, hükümetin yakasına yapışmalıdır!

Kahrolsun 4+4+4 yasası!
Kahrolsun KPSS, kahrolsun kölece atama sistemi!
Tüm öğretmenlere güvenceli iş, çalışma hakkı!
Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın kadrolu, güvencesiz, işsiz, ataması yapılmamış öğretmenlerin birleşik mücadelesi!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*