Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 25 Kasım Ankara kadın yürüyüşü

25 Kasım Ankara kadın yürüyüşü

Ankara‘da Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla dün saat 13.00’da Kolej Meydanında bir araya gelen yüzlerce kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü‘nde sokaktaydılar.

Yürüyüş, Türkçe, Kürtçe ve Arapça “Erkek Şiddetine, Devlet Şiddetine Karşı Özgürlük ve Barış İçin Yürüyoruz” yazılı tek pankart arkasında gerçekleşti.

“Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”,“Yaşasın kadın dayanışması” ağırlıklı atılan sloganlardı. Kadına yönelik şiddete karşı talepleri içeren dövizler taşıyan Devrimci Proletarya okurları, ”Sokağa, eyleme, özgürleşmeye” ”Kadına özgürlük/eşitlik sosyalizmde” ,”Yaşasın emekçi kadın dayanışması” sloganlarını da attı.

Kadınlar yürüyüşte ”Savaşınıza çocuk doğurmuyoruz”, ”Tayyip sen doğur biz bakarız”, ”Her kadın düşmanı bir gün yumurtayı tadacak”,“Gericiliğin kadın yüzü Fatma Şahin”, “Çocuk gelinlere, 4+4+4’e isyan et”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” yazılı dövizler taşıdılar.

Geçtiğimiz Şubat ayında, bir operasyonla gözaltına alınıp, aylarca tutuklu kalan; çıkarıldıkları ilk duruşmada ise serbest bırakılan KESK’li kadın yöneticiler de alandaydı. KESK’liler, hâlâ tutuklu bulunan sendikacı kadın arkadaşları için özgürlük istedi, “Devlet şiddetine son” dedi.

Kadına yönelik şiddeti temsilen yaptığı makyajla etkinliğe çağrı yapan Devrimci Proletarya okuru dikkat çekti.

Ziya Gökalp Caddesi’ne gelindiğinde Ankara Kadın Platformu adına ortak basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Açıklama “Bugün hepimiz tecavüzcüsünü öldüren ve onun bebeğini doğurmak zorunda bırakılan N.Y’yiz, çocuk yaşta zorla evlendirilen küçük kadınlarız, tecavüzcülerinin yargılanabilmesi için hukuk savaşı veren yüzlerce kadından biriyiz, cezaevlerine doldurulan sendikacılarız, hamile kaldığı için işten çıkarılan işçi kadınlarız, bir türlü bitmeyen savaşta yakınlarını kaybeden Kürt, Türk, Ermeni, Arap ve tüm halkların kadınlarıyız” sözleriyle başladı.

Kürt halkına, Suriye’ye yönelik savaş politikalarına karşı kadınların barış istediği belirtilen açıklamada AKP’nin 10 yıllık iktidarında taciz ve tecavüzün arttığı, eşit iş ve yaşam koşullarına sahip olunamayacağının ilan edildiği, kadınlara sadece doğurma görevinin biçildiği ve buna itiraz hakkının bastırıldığı ifade edildi. Kadınların güvencesiz, esnek ve ucuza çalışmak zorunda kaldığı da söylenen açıklamada eşcinsellerin, biseksüellerin katledildiğine, kadınların ise yok sayıldığına dikkat çekildi.

Açıklama şu sözlerle son buldu: “Kadın cinayetlerine karşı, kadınların yaşam hakkını değil aileyi koruyan zırva düzenlemelerden vazgeçin! Tacize ve tecavüze uğrayan kadını yargılamaktan artık vazgeçin ve adaletin, adalet olmasını sağlayın! Hep alanlardaydık, hep alanlarda olacağız. Biz kadınlar; taleplerimizi kazanıncaya kadar dayanışmaya ve mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*