Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » 21 Aralık Grevi: İstanbul

21 Aralık Grevi: İstanbul

Haftalardır hazırlığı yapılan 21 Aralık grevi başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere geniş bir baskı ağına rağmen gerçekleştirildi.

Kamu işçileri ülkenin dört bir yanında iş bırakarak meydanlara aktılar.

Grev kanun hükmünde kararnamelerden duyulan rahatsızlık ve 4688 sayılı yasada yapılması düşünülen değişikliklere uyarı niteliği taşıyor.

21 Aralık grevi için eylem adresi İstanbul için Beyazıt Meydanı oldu. İki yakadan iki ayrı yürüyüş kolundan gelen eylemciler Beyazıt Meydanı’nda buluştular.

Avrupa yakası için buluşma noktası Çapa olurken Anadolu yakası ilk olarak Kadıköy‘de buluşup buradan vapurla Sirkeci‘ye topluca geçti ve yürüyüşlerini buradan başlattılar.

Sabahın erken saatlerinde okulların, kamu binalarının, hastanelerin önüne grev pankartları ile çıkan kamu işçileri buradan Beyazıta yürümek için Çapa ve Sirkeci’ye geçtiler.


Her iki koldan da yürüyüş saat 10.30’da başladı. Beyazıt Meydanı’da yürüyüş başlama saatinden itibaren dolmaya başlamıştı.

KESK bileşenlerinin greve ve eyleme katılımı İstanbul için beklenenden fazla olduğu ifade edilirken yürüyüşe de katılım oldukça yoğundu.

Özellikle doktorlar, hemşireler, taşeron sağlık işçileri, Tıp öğrencileri, öğretmenler ve liseli öğrencilerin eyleme katılımı yoğundu.

Devrimci Proletarya eyleme Çapa kolundan Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu kortejinde katıldı.

Eylem öncesi Sağlık Meclisleri kuruldu ve bir çok sağlık meclisi pankartı yer aldı yürüyüşlerde.

Eyleme Türk-İş’e bağlı sendikalarından Tez Koop-İş, TÜMTİS ve Belediye-İş pankartları ile katıldılar.

Bir çok parti, kurum, dernekte eyleme katıldı. TMMOB’da eyleme pankartı ile katılarak destek veren kurumlar arasındaydı.
Beyazıt Meydanı’na yürüyüş sırasında çevredeki evlerden işyerlerinden, liselerden ve üniversitelerden eylemcilere destek geldi. kimi alkışla sloganla katıldı kimisi pankart sallandırdı penceresinden.

Yürüyüşlerin Beyazıt Meydanı’nda buluşmasının ardından burada kurulan kürsüden konuşmalar gerçekleştirildi.

DİSK adına Tayfun Görgün, KESK adına İ.Hakkı Tombul konuşurken en çok desteği Ekvator‘dan gelen halk hareketi milletvekilinin konuşması aldı.

Eylemde yapılan konuşmaların ardından Grup Yorum ve MKM sanatçıları mini konserler verdiler. Grup Yorum Çav Bella‘yı MKM’li sanatçı Herne peş‘i seslendirirken eylemcilerde hepbirlikte tempo tuttu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*