Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 20 kentte tutsaklara destek eylemleri

20 kentte tutsaklara destek eylemleri

Batman, Adıyaman, Siirt, Şırnak, Çınar, Antalya, İzmir, Urfa, Adana, Dersim, Nusaybin, Silopi, Cizre, Bostaniçi, Doğubayazıt, Hakkari, Bitlis, Erciş, Göle ve Bulanık’ta sokağa çıkan, açlık grevleri başlatan binlerce kişi, PKK’li ve PAJK’lı tutsakların taleplerinin biran önce kabul edilmesini istedi. Yapılan kitlesel yürüyüşlerde, cezaevlerinden yükselen çığlığa herkesin kulak vermesi istendi.

BATMAN: Batman Demokrasi Platformu üyelerinin dün başlattıkları süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi Yılmaz Güney Sineması önünde devam ediyor. Üzerinde Batman Cezaevi’nde açlık grevinde olan 14 tutsağın isimlerinin olduğu “Gırtiyen azadiyé rumetamene, daxwazén wan daxwazén me ne” ve “Talepleri taleplerimizdir” pankartının açıldığı açlık grevi eylemini, Petrol-İş Batman Şubesi üyelerinden, SES Batman Şubesi üyeleri devraldı. SES Batman Şube Başkanı Esad Altunışık, kalıcı hasarlar ve ölümler yaşanmadan hükümetin üzerine düşen sorumluluğu alması gerektiğini belirterek, “Yaşanacak ölümlerden sonra atılacak hiçbir adımın hükmü kalmayacaktır. Gerçek demokrasilerde yaşam hakkı kutsal iken, geldiğimiz süreçte devlet yetkilileri ve bir kısım basının üç maymunu oynaması süreci geri döndürülemez hale getirecektir” dedi.

ADIYAMAN: BDP Adıyaman İl Örgütü öncülüğünde YAKAY-DER ve STK üyelerinin katılımıyla yarın AKP Adıyaman İl binası önünde basın açıklaması yapılacağı belirtildi. Adana YAKAY-DER Başkanı Ali Gözübüyük, siyasi tutsakların 12 Eylül’de başlattığı açlık grevi eylemlerinin bugün 48. gününe girdiğini belirterek, yetkililerin bir an önce çözüm arayışına girmesi gerektiğini ifade etti. Gözübüyük, yarın AKP binası önünde açlık grevindeki tutsaklara destek amacıyla basın açıklaması yapacaklarını söyledi. BDP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Varol ise, AKP binası önüne siyah çelenk bırakacaklarını ve siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla basın açıklaması yapacaklarını ifade etti. Varol, 31 Ekim’den itibaren dönüşümlü olarak açlık grevleri eylemine de başlayacaklarını dile getirdi.

SİİRT: Siirt TUHAD-DER üyeleri tarafından açlık grevlerine giren tutsaklara destek amacıyla Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya; BDP PM Üyesi Nezir Gülcan, BDP İl Eş Başkanı Dilber Sevim, Siirt TUHAD-DER Başkanı İrfan Baykara, İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, Barış Anneleri, MKM çalışanları, MEYADER, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. “Cezaevlerinde ölü istemiyoruz, süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri 48. gününde” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Biji berxwedana zindana”, “Devrimci tuksalar onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Cezaevi önünden yükselen slogan seslerine Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklardan da alkış, slogan, ıslık ve kapılara vurarak, karşılık verdi. Siirt TUHAD-DER Başkanı İrfan Baykara, açlık grevine girenlerin taleplerine duyarsız kalındığına vurgu yaparak, ölümlerin yaşanmaması için taleplere sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından 10 dakika oturma eylemi gerçekleştiren kitle, daha sonra cezaevi önünden Eruh yoluna yürüyüş düzenlendi.

ŞIRNAK: BDP Şırnak İl binası önünde biraraya gelen yüzlerce kişi “Talepleriniz taleplerimizdir. Zafere kadar direniş”, “Yaşamayı uğruna ölebilecek karar çok seven yoldaşlarımızı selamlıyoruz” pankartları açarak, “Biji berxwedana zindana” sloganlarını attı. Açıklamaya BDP yöneticileri, Barış Anneleri İnsiyatifi, MEYA-DER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. BDP Kadın Meclisi Üyesi Berivan Kayaş, ölüm sınırına dayanan açlık grevlerine dikkat çekerek. 48. gününe giren açlık grevine AKP hükümetinin bu kadar duyarsız kalmasını Kürt halkına verdiği değer ve önemi gösterdiğini söyledi. Kayaş, tutsakların ölüm sınırına dayandığını kaydederek, oluşacak her türlü olumsuzluktan AKP hükümeti ve Başbakanın sorumlu olacağını belirtti. Açıklamanın ardında kitle beş dakikalık oturma eylemi yaptı. Ardından il binasında dönüşümlü olarak yapılan açlık grevini başka bir grup devraldı.

ÇINAR: BDP Çınar İlçe binasında cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek vermek amacıyla açlık grevi eylemi başlatıldı. Eyleme; BDP Diyarbakır İl Yöneticisi Mehmetşah Teke, BDP Çınar ilçe yöneticileri, Çınar Belediye Başkanvekili ve çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan Teke, AKP hükümetinin hiçbir Kürde diz çöktüremeyeceğini belirterek, çözüm olmaması durumunda cezaevlerinde ölümlerin yaşanacağı uyarısında bulundu. BDP Çınar İlçe Başkanı Abdulkadir Doğan ise, cezaevlerinde bedenlerini ölüme yatırarak, direnenlere kendilerinin de dışarıda destek olacaklarını kaydederek, yarın ilçede yürüyüş yapacaklarını ifade etti.

ANTALYA:
BDP Antalya İl Örgütü’nde tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek olmak amacıyla 2 gün önce başlatılan açlık grevi eylemini 15 kişilik yeni bir grup devraldı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açlık grevi eyleminin devrinde konuşan BDP Antalya İl Başkanı İhsan Nergiz, “Siyasi tutsakların talepleri bizim taleplerimizdir. Taleplerimiz yerine gelinceye kadar meşru demokratik eylemlerimiz devam edecektir” dedi. Nergiz, açlık grevlerine dikkat çekmek için yarın saat 13.30’da İl binası önünden Attalos Heykeli’ne yürüyüş düzenleyeceklerini söyledi. Nergiz, Antalya’da yaşayan duyarlı herkesi yürüyüşe katılmaya çağırdı.

İZMİR: Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 12 Eylül’de başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 50. gününe girmek üzere olduğunu belirten Yüce, “Ölümlere ramak kaldı. Ama buna neden olanlar hala siyaset yapıyorlar. Bedeni ölümde olanları ve analarını suçlamaya devam ediyorlar. Bu talebe sessiz kalan, reddeden ve benim de içinde olduğum Türk halkının ağırlıklı kesimine sormak gerekiyor. Türkler olarak anadilimizi ne kadar Türkçe kullanıyoruz?… Başka bir halkın haklarına, diline ve kültürüne karşı çıkan bir halkın, kendi hakkını, dilini kullanması ve koruması mümkün değildir” diye belirtti.

URFA
: Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Ceylanpınar Belediye Meclis Üyesi Halim Dayan tarafından başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 5’inci gününe girerken, BDP İlçe binasında başlatılan dönüşümlü açlık grevi ise beşinci grup tarafından devralındı. BDP İlçe binasında devam eden açlık grevi eylemine her gün çok sayıda kişinin destek amaçlı ziyaretleri de devam ediliyor. BDP PM Üyesi Adnan Etli de açlık grevi eylemcilerini ziyaret ederek, eylemlerine destek verdi. Etli, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerindeki tutsakların taleplerinin tamamen temel insani talepler olduğunu ve hükümetin isterse bir günde bu talepleri karşılayıp, yaşanabilecek ölümlerin önüne geçebileceğini söyledi. 5 günden bu yanadır süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi yapan Ceylanpınar Belediyesi Meclis üyesi aynı zaman da 24 Eylül gününden bu yana Rize Kalkandere M Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan İlhan Dayan’ın kardeşi Halim Dayan ise, tutsakların haklı taleplerinin yerine getirilmesi çağrısında bulundu. Tutsakların talepleri yerine getirilene kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine devam edeceğini belirten Dayan, “Sonu ölüm bile olsa vazgeçmeyeceğiz” dedi. BDP İlçe Başkanı Hüsni Kılıç ise, yarın açlık grevleri için yapılacak “boykota” tüm duyarlı kesimlerin katılmasını istedi.

ADANA: BDP Adana İl Örgütü, süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla TUHADER önünden 20 kilometre uzakta bulunan Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne yürümek için toplandı. “Yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin direnişlerini selamlıyoruz! Taleplerini sahipleniyoruz” pankartı ve “Tecride son Öcalan’a özgürlük”, “Kemallerin, Hayrilerin yoldaşlarına selam olsun”, “Talepleri taleplerimizdir” ve “Susmak ölüme ortak olmaktır” dövizlerini açan kitle sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganı attı.

Polisin yoğun önlem aldığı TUHADER önünde, aralarında BDP PM üyeleri İbrahim Yakut ve Diyadin Fırat, BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak ile BDP il ve ilçe yöneticileri, Adana TUHADER Başkanı Saniye Seçkin, İHD Adana Şube Başkanı Şahin Kılıç, HDK Adana İl Yürütme Kurulu Üyesi Güven Boğa ve KESK’lilerin yanı sıra yüzlerce kişinin yürüyüşüne izin verilmedi.

Kitle polisin tutumunu kınamak için oturma eylemine geçti. Kitle yaklaşık bir saat boyunca oturarak sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Oturma eylemi sonrası Bayrak kısa bir konuşma yaptı. Yürüyüş yapmak istediklerini; ancak polisin kendilerine izin vermediğini söyleyen Bayrak, tutsakların taleplerinin insani ve kabul edilebilir olduğunu ifade etti. Bayrak, 31 Ekim günü HDK ve İHD öncülüğünde İnönü Parkı’ndan AKP İl binasına kadar yapacakları yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

DERSİM: BDP Dersim İl Örgütü üyeleri, tutsakların açlık grevlerine destek vermek amacıyla Yeraltı Çarşısı üzerinde çadır kurdu. BDP’lilerin yanı sıra EMEP Dersim İl Örgütü ile ESP Dersim İl Örgütü yöneticilerinin de destek verdiği çadır kurma eylemine müdahale etmek isteyen polisler, eylemin yasak olduğunu söyledi. Tartışmanın ardından polisler eylem yerinden uzaklaşırken, çadır kuruldu. Çadır kurulduktan sonra BDP’liler çarşı merkezinde yarın her yerde gerçekleşecek yürüyüş ile AKP İl binasına siyah çelenk bırakma eylemine halkı davet ederek, bildirileri dağıttı. BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin 48. gününe girdiğini belirterek, tutsakların eylemlerini kurdukları çadırda desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

NUSAYBİN: Eğitim Sen Nusaybin Temsilciliği binası önünde biraraya gelen KESK bileşenleri, Genel-İş Sendikası, BDP Nusaybin İlçe Örgütü, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, KURDİ-DER, MEYA-DER ve STK’ler Barış Parkı’na doğru “Biji berxwedana zindana”, “Susma haykır çözüm hemen şimdi” sloganları atarak, yürüyüşe geçti. Kitleye çevre esnafı da alkışlarla destek verdi. Ellerinde “Zimane me rûmetame ye” , “Çözüm için diyalog”, “Dé sibé pir dereng be”, “Anadilde eğitim”, “Grev öldürmez duyarsızlık öldürür”, “Ölüm değil çözüm”, “Anadilinde savunma” dövizleri taşıyan yüzlerce kişi, sık sık “Biji berxwedana zindana” sloganı attı. Barış Parkı önünde kitle adına açıklama yapan Eğitim Sen Nusaybin Baş Temsilcisi Abdullah Gökçe, siyasi tutsakların açlık grevi eyleminin kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, tutsakların ölümün kucağına itildiğini ifade etti. Konuşmanın ardından 5 dakikalık sessiz oturma eylemi yapıldı.

SİLOPİ: Silopi’de Cudi Mahallesi’nde biraraya gelen yüzlerce kişi yürüyüşe geçmek isterken, TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla ablukaya alınarak, yürümelerine izin verilmedi. Yürüyüşe Barış Anneleri İnisiyatifi, BDP Silopi İlçe Başkanı Mütalip Sakman, Belediye Başkanvekili Hüsnü Yıldırım, MEYA -DER, KURDÎ-DER, il genel ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda tutsak yakını katıldı. Sık sık, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bijî Serok Apo” sloganları atan kitle, “Tecride derhal son verilsin, rehin tutsaklar serbest bırakılsın” ve “Eriyen bedenler ölmeden hem şimdi diyalog” pankartları açtı. Silopi Cezaevi’ne yürümek isteyen kitle ile polis arasında yaşanan gerginliğin ardından BDP İlçe Başkanı Mütalip Sakman ve BDP’li yöneticilerinin polisler ile yaptıkları görüşmelerden sonuç çıkmayınca, kitle oturma eylemine geçti. Oturma eylemin ardından BDP Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Tokay açıklama yaptı. Tokay, “Cezaevlerinde çocuklarımızın ölmesine seyirci kalamayız. Bizler tüm tutsakların taleplerini sahipleniyoruz ve arkasındayız” dedi. Konuşmanın ardından sivil polisler akrep tipli zırhlı araçlardan sık sık kitlenin dağılması yönünde anonslar yaptı. Yapılan anonslara tepki gösteren bir grup genç, akrep tipli zırhlı araçları taşladı. Eylem, sloganlar eşliğinde sona erdi.

CİZRE: Cizre’de tutsaklara destek vermek amacıyla kurulan çadıra, binlerce kişi tarafından yürüyüş düzenlendi. Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) bileşenleri tarafından organize edilen yürüyüşe; BDP PM Üyesi Ali Damar, BDP Cizre İlçe Başkanı Mehmet Nezir Akengin, Cizre Belediye Başkanı Mustafa Gören, belediye meclis üyeleri, STK temcilcileri, MEYA-DER yöneticilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Öğleden sonra Cudi Mahallesi’ndeki Eski Sağlık Ocağı önünde biraraya gelen kitle sarı, kırmızı ve yeşil flamalar açarak, alkış, zılgıt ve “Biji berxwedana zindana” sloganı attı. Kitle daha sonra “Direnişiniz direnişimiz, özgürlüğünüz Kürt halkının özgürlüğüdür” yazılı pankartı açarak, Cudi Mahallesi’nde açlık grevine destek için kurulan direniş çadırına doğru yürüyüşe geçti. Sık sık “Biji Serok Apo” ve “Biji berxwedana zindana” sloganlarını atan kitle, alkış ve zılgıtlarla mahalle boyunca yürüdü. Yürüyüşe kadınların ön safta yer alması ve çoğunlukta olması dikkat çekti. Direniş çadırına ulaşan kitle burada barış ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. BDP PM Üyesi Ali Damar, “Cezaevlerindeki arkadaşlarımızın onurlu bir yaşam için başlatmış oldukları eylem Kürt halkına özgürlük getirecektir. Bunun için bizler de onları desteklemek adına yarından itibaren alanlarda olacağız ve yaşamı durduracağız” dedi. Açıklamanın ardından onlarca kişi Cizre’de dönüşümlü açlık grevi eylemine başladı.

BOSTANİÇİ: Van’ın Bostaniçi beldesinde kurulan açlık grevi çadırında başlayan açlık grevi eylemi ikinci gününde sürüyor. Aralarında Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, BDP Bostaniçi Belde Başkanı Rıza Sucai, BDP belde yöneticileri, belediye meclis üyeleri ile Barış Anneleri’nin başlattığı açlık grevi eylemine destekler de sürüyor. Açlık grevi eylemini sürdüren Beyaz Akdağ Temel, “Ben bugün burada Sayın Abdullah Öcalan, yeğenim ve tüm özgürlük mahkumlarının serbest bırakılması için eylemdeyim. Yeğenim 48 gündür açlık grevinde ve durumu çok kötü durumdadır. Açlık grevinde bulunan tutsakların taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istiyorum. Tutsakların talepleri hepimizin talebidir” dedi. Çocuğu HPG saflarında bulunan Hemi Peyan, “Oğlum giderken nişanlıydı. Nişanlısı tam 8 yıldır oğlumun yolunu gözlüyor. Bu devlet bu sistem her gün oğluma baskı ve şiddet uyguluyordu. Sadece Kürt olduğu için sadece kendi dilini konuştuğu için, bu devlet her gün oğlumu ölümle tehdit ediyordu. Oğlum da daha fazla dayanamayarak özgürlüğüm dediği dağlara gitti. Ve hem ben hem de nişanlısı 8 yıldır oğlumun yolunu gözlüyoruz. Ben bugün onun şahsında cezaevlerinde bulunan tüm tutsakları selamlıyorum. Önderimiz Apo’nun derhal serbest bırakılmasını istiyor ve Kürt halkının özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyorum” diye konuştu.

GÖLE: Kars’ın Göle ilçesinde BDP Göle İlçe Örgütü cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine destek vermek amacıyla ilçe merkezinde basın açıklaması düzenledi. BDP PM Üyesi Alper Budak, BDP ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı basın açıklaması sonrası kitle AKP Göle İlçe binası önüne siyah çelenk bırakmak istedi. İlçe binası önünde polis barikatı ile karşılaşan kitle, burada polisin tutumunu protesto etmek için oturma eylemi yaptı. Daha sonra polis sadece BDP PM Üyesi Alper Budak ve BDP Göle İlçe Başkanı Akif Tekin’in çelengi bırakmasını istedi. Budak ve Tekin kitle adına siyah çelengi AKP İlçe binası önüne bıraktı. Kitle daha sonra sessiz bir şekilde BDP İlçe binasına geçti.

HAKKARİ: BDP Hakkari İl Örgütü üyeleri, parti binalarında başlattığı 10 günlük dönüşümlü açlık grevi eylemi 3. gününde devam ediyor. BDP’li yöneticiler, kentteki sivil toplum kuruluşları ve tutuklu aileleri tarafından başlatılan açlık grevini, Pehlivan ve Sümbül mahalleleri sakinlerinden, Biçer ve Medrese mahalle sakinleri devraldı. İl binasında açıklama yapan BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt, yarın yapılacak oturma eyleminin güçlü geçmesi için dün yaptığı çağrısını yenileyerek, “Bilindiği gibi açlık grevleri bugün 48. gününde. Bedenlerini açlığa ve ölüme yatırmış olan arkadaşlarımızın yalnız olmadığını ve Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının ve Kürt halkının dil taleplerine karşılık bizler de elimizden geleni yapmak için buradaki desteklerimize devam ediyoruz. Yarın da belediye önünde saat 10.00’da yapacağımız destek amaçlı oturma eylemine vicdan sahibi herkesin katılmasını istiyoruz” dedi. Kurt, 30 Ekim gününden sonra kentte hayatın duracağını ve esnafların da bu eyleme gereken destekleri vermeleri gerektiği ve öğrencilerin de okullara gitmeyerek, boykota destek vermelerini istedi.

BULANIK: Muş’un Bulanık ilçesinde cezaevlerinde 48 gündür devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek olmak amacıyla 16 kişilik grup tarafından dönüşümlü açlık grevi başlatıldı. BDP Bulanık İlçe binasında başlatılan açlık grevine BDP Bulanık İlçe Başkanı Sani Kutmaral, BDP’li belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 16 kişilik grup katıldı. “Özgürlük tutsakları onurumuzdur”, “Direne dirine kazanacağız”, “Teslimiyet değil onurlu bir direniş”, “Savaş değil barış, ölüm değil çözüm” dövizlerinin bulunduğu salonda açıklama yapan BDP Bulanık İlçe Başkanı Sani Kutmaral, eylemin 2. günün de başka grupların devir alacağını ve açlık grevinin dönüşümlü olarak devam edeceğini söyledi. Açlık grevlerinde olan tutsakların durumunun kritik bir noktaya geldiğine dikkat çeken Kutmaral, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları ve anadilde savuma ve eğitim hakkı önündeki engelleri kaldırmak amacıyla başlatılan açlık grevi eylemlerini biz de destekliyoruz. Hayatın her alanında eylem ve etkinliklerimizle tutsakların taleplerini dikkat çekmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi. Öte yandan yarın açlık grevlerine destek olmak amacıyla BDP Bulanık İlçe binasından Alparslan Caddesi’ne Saat 11.00’da düzenlenecek olan yürüyüşe tüm Bulanık halkı davet edildi.

DOĞUBAYAZIT: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 2 gün önce başlatılan açlık grevi eylemini sürdüren birinci grup eylemini tamamlayarak, dönüşümlü olan açlık grevi eylemini ikinci gruba devretti. Birinci grup adına konuşma yapan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, açlık grevi eyleminin 2. gruba devredildiğini, tüm çalışmaların yarın ki hayatı durdurma eylemine hedeflendiğini belirtti. Aksoy, “Yarın saat 12.00’de ilçe binamız önünden belediyeye kadar yürüyeceğiz. Orada bir basın açıklaması yapacağız, hiç kimsenin böylesi bir süreçte duyarsız ve etkisiz kalması beklenemez. Doğubayazıt halkının böylesi bir süreçte ölümlere duyarsız kalacağını beklemiyoruz. Bu sessizliği hep beraber bozacağız ve Bazid’i özgürlük meydanına çevireceğiz. Umarım devlet yetkililerde akıllarını başlarına alır, bir çare bulmaya çalışırlar. Bunu da belirteyim ki biz ayakta durmadıkça demokratik bir tavır takınmadıkça AKP hükümetinden bir şey beklenilemez” diye konuştu.

Öte yandan yarın yapılacak yürüyüş için Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’un da aralarında bulunduğu grup, cadde ve sokaklarda destek amaçlı el ilanları dağıttı.

ERCİŞ: Cezaevlerindeki tutsakların başlattığı açlık grevlerine dikkat çekmek amacı ile Van’ın Erciş ilçesinde BDP Erciş İlçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, BDP Erciş İlçe Başkanı Guledin Dinç, BDP Çelebibağı Belde Başkanı Perihan Sağlam, KURDİ-DER, TUHAD-DER temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. “Em berxwidana zîndana slav dikin”, “Ölümlere sessiz kalmayın”, “Zindan direnişçileri 48.gününde” pankartları açıldı. BDP Erciş İlçe binası önünde gerçekleştirilen basın açıklaması öncesi demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. TUHAD-FED Erciş Temsilcisi Fevzi Can’ın yaptığı açıklamada, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevini selamladıklarını belirterek, hükümetin derhal çözüm geliştirmesini istedi.

BİTLİS: Bitlis Eğitim Sen Şubesi üyeleri, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevi eylemine dikkat çekmek amacıyla Tatvan’da basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Tatvan Eğitim Sen Şubesi’nden Tatvan Yaşam AVM önüne kadar yürüyüş yapan Eğitim Sen üyelerine, BDP İl ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları ve çok sayıda yurttaş destek verdi. Kitle adına açıklama yapan Bitlis Eğitim Sen Şube Başkanı Savaş Ülkü, “47 günü geride bırakan açlık grevleri karşısında süren sessizlik endişeleri arttırmaktadır. Cezaevlerinden gelen bilgiler, tutuklu ve hükümlülerin ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olduğu yönündedir. Başta tutuklu ve hükümlü aileleri olmak üzere tüm kesimler cezaevlerinde başlayacak toplu ölüm endişesi içindedir. Açlık grevlerinin bitirilmesi için tutuklu ve hükümlülerin taleplerini karşılayacak girişimler derhal başlatılmalıdır. Cezaevlerinden yükselen çığlığa herkes kulak vermelidir. Bu çığlık özgürlük ve adalet isteyenlerin çığlığıdır” dedi. Açıklamadan sonra kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*