Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » 20 Aralık’ta İTÜ’de hayat duruyor!

20 Aralık’ta İTÜ’de hayat duruyor!

20 ARALIK’TA İTÜ’DE HAYAT DURUYOR!

KIYIMA, SÜRGÜNE, BASKIYA SON VERMEK İÇİN,
BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM!

YÖK’ün yüksek öğrenim sürelerine ilişkin görüş yazısını sistematik bir asistan kıyımına dönüştüren İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, araştırma görevlileriyle görüşmeyerek, öğrencilerle diyalog kurmaktan kaçınarak, göreve geldiği günden bu yana tek başına aldığı kararlarla üniversiteyi işlemez hale getirmiştir.

Atandığında ‘‘bana 100 gün verin’’ diyen Karaca’nın bu süre zarfındaki uygulamalarını 4 Aralık Salı günü üniversite kamuoyuyla paylaşmıştık: Asistan kıyımı, idari personele sürgün, dekanlar ve bölümler üzerinde artan rektörlük baskısı, soruşturma tehditleri, yürütücüsü değiştirilen projeler, el konulan laboratuvar donanımları ve daha niceleri… Bütün bunlar İTÜ’nün 100 günü aşkın bir süredir ‘‘tek adam’’ rejimiyle yönetilmesinin birer sonucudur. Ağustos ayında fakültelerde yaptığı toplantılarda ‘‘bütün radikal kararları üniversiteye danışarak alacağım’’ diyen Rektör Karaca’nın uygulamaları, verdiği sözü çoktan unuttuğunu göstermektedir.

15 Aralık’ta işten çıkarılan 12 araştırma görevlisi arkadaşımızla birlikte, İTÜ’de asistan kıyımı son sürat devam etmektedir. Şu ana kadar işten çıkarılan araştırma görevlisi sayısı 50’nin üzerindedir. Ayrıca, Rektörlük tarafından açıklanan 33-a kadrosuna geçiş kriterleri 2013 sonu itibariyle mevcut araştırma görevlilerinin yüzde 80’inden fazlasını altı yıl cenderesine hapsedecek ve nihai olarak işsiz bırakacaktır. Sonuç olarak, üniversiteleri birer anonim şirkete dönüştürecek yeni YÖK yasası öncesinde İTÜ’deki prova başarıyla tamamlanacaktır.

Direnişimizi sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğimizi her fırsatta ifade ettik. Kararlılığımız sürüyor, öfkemiz büyük. Karaca’nın İTÜ’nün geleceğini karartmasına seyirci kalmayacağız. 15 Kasım’da İTÜ’yü ayağa kaldıran binlerce kişilik yürüyüşümüzde olduğu gibi bütün hocalarımızı, öğrencilerimizi ve idari personeli 20 Aralık’ta İTÜ’de hayatı durdurmaya çağırıyoruz!

Karşı durmazsak, yakında bütün üniversitelere dalga dalga yayılacak olan bu kıyıma, YÖK’ün dayatmalarına ve hukuksuzluğa karşı tüm üniversite bileşenlerini mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz.

Dayanışma Meydanı’nda: “Kıyıma, sürgüne, baskıya son!” demek için, 20 Aralık’ta bir araya geliyoruz!
KIYIMA, SÜRGÜNE, BASKIYA SON!
Direne direne kazanacağız!

İTÜ Asistan Dayanışması

Buluşma yeri: Dayanışma Meydanı (İTÜ Maslak Kampüsü, Yemekhane Önü)
Saat: 10.00

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*