Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 13. Vicdan ve Adalet Nöbeti

13. Vicdan ve Adalet Nöbeti

İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Adalet Arayan Yakınları ve Yaralananlar tarafından her ayın ilk Pazar günü düzenlenen Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 13.sü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşti.

“İşçiler ölüyor vicdanımız nöbette”, “Kaza değil cinayet, vicdanınız yok mu” pankartlarının ve iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının açıldığı eylemde aileler adına açıklamayı Van’daki ikinci depremde hayatını kaybeden gazeteci Cem Emir’in kardeşi Sinem Emir okudu.

Açıklamada şu vurgular yapıldı:

“İsterdik, iş cinayetleri davalarında bütün sorumlular hızla yargılanarak mahkum edilmiş olsunlar. Kişi ve kamu kurumu ayrımı olmadan. Bir parça da olsa yüreğimizin kederi hafiflerdi. Nerde? Onu sağlamak için de bizim, dostlarımızın ve avukatlarımızın ayrıca mücadele etmesi gerekmekte.

Bakın işte;

-Van Bayram Otel’de bilirkişi raporuna rağmen AFAD görevlileri, sorumlu Bakan ve Van Valisi’ni yargılamamak için her şey yapılmakta.

-3 yıl oldu hayatını kaybedeli Erkan KELEŞ. Bilirkişi raporuna rağmen BEDAŞ ve ALKAMA yetkilileri hakkında hala ceza davası açılmadı.

-Erzurum-Aşkale’de elektrik arızası için gittikleri su ortasında boğulan 5 işçi kardeşimizin bilirkişi raporuna rağmen sorumluların yargılanması için yıllardır uğraşılmakta.

-Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs günü Arka Sıradakiler dizi setinde hayatını kaybedeb Selin Erdem… İş kazası olduğuna dair bütün deliller ortada olmasına rağmen işverenleri yargılamamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

-Davutpaşa’da 4,5 yıl sonra ancak sanık sandalyesine oturtabildiğimiz Zeytinburnu Belediye Başkanı duruşmaya gelmekten kaçınmakta… Bilirkişi raporuna rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yargılanamamakta.

-Temizlik işinde çalıştığı evde hayatını kaybeden Fatma Aldal’ın ölümü nihayet iş kazası sayıldı. İş kazası sayılması için bile aylarca uğraşmak gerekti.

Daha nice niceleri… Devam eden yargılamalarda ise bizlerin çabaları ve takipleri olmasa yargılamaya dahi ihtiyaç duyulmayacak hissi bırakılmakta. İşçiler için bu ay da, hem yargılamalarda hem “iş kazalarında” tablo aynı. Değişeni yok.

İşte bu nedenledir ki; ısrarla, “İş kazası değil… Cinayet!” demeye ve adalet mücadelelerimize devam ediyoruz.

Açıklamanın ardından söz tek tek iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin acılı ailelerine verildi. Aileler, en çok canı yananlar, geride kalanlar için, başka canlar yanmasın diye adalet istemeye devam edeceklerini belirttiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*