Anasayfa » GÜNDEM » 13 Mart Ankara Katliamı’na karşı öfke sokakta!

13 Mart Ankara Katliamı’na karşı öfke sokakta!

Ankara Kızılay’da 13 Mart’ta gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler birçok ilde anılıyor. Yapılan eylemlerde saldırı kınanırken, sorumluların istifa etmesi isteniyor

İSTANBUL

İstanbul’da Halkevleri’nin Taksim Meydanı’nda karanfillerle yaptığı oturma eylemine saldıran polis, bir saldırı da Tünel Meydanı’nda gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla bir araya gelenler “Saray savaş halklar barış istiyor”, “Katiller halka hesap verecek” ve “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüşe hazırlandı. Polis ise kitlenin önüne barikat kurarak yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi.

Bekleyiş sırasında “Hırsız katil Erdoğan” sloganının atılmasıyla birlikte polis hiçbir uyarı yapmadan tazyikli su, plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Saldırının ardından kitle ara sokaklara dağılırken, sivil polisler ara sokaklarda gözaltılar yaptı. Gözaltına alınanların darp edildiği görülürken, polisin sert saldırısını engellemeye çalışan CHP Milletvekili Ali Şeker ise polis amirleri tarafından bağırışlar eşliğinde uzaklaştırıldı. Ara sokaklarda bir süre daha devam eden saldırı daha sonra sona erdi.

 

ESKİŞEHİR:

Saat 18.00’da Adalar Migros önünden başlayan yürüyüş Espark önünde yapılan basın açıklaması ile son buldu.

photo748449303628982284

MERSİN:

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, saat 18.00’da Forum AVM önünde Ankara saldırısıyla ilgili eylem yaptı, AKP hükümetini istifaya çağırdı.
mersin-kizilay

Halkevciler, öğle saatlerinde Pozcu İş Bankası önünde “Hükümet istifa” diyerek oturma eylemi gerçekleştirdi.

mersin-ank

ANTALYA:

Antalya Halkevleri saat 18.30’da Attolos Meydanı’nda buluşarak, “Artık yeter. Yaşamak için ayağa kalk” dedi.

antalya-kizilay-1

Antalya Anadolu Lisesi öğrencileri, hayatını kaybedenler için okul bahçesinde 5 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

antalya-liseliler

KOCAELİ:

“Yaşamak için ayağa kalk” diyenler saat 18.00’da Merkez Bankası önünde toplandı. Yürüyüşe başlayan kitlenin önü polis tarafından kesilince, yasak oturma eylemiyle protesto edildi. Bekleyişini sürdüren Kocaeli halkı polis barikatını açtırdı.

kocaelieylm

kocaeli-kizilay-patlama-1

kocaeli-he-14mart

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri öğle saatlerinde “Katliamlara karşı ayaktayız” diyerek Rektörlük’e yürüdü.

kocaeli-kizilay-patlama

BURSA:

Bursalılar, katliamlara karşı 18.30’da Heykel Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

bursa-kizilay

ÇANAKKALE:

Saat 18.00’da yapılan basın açıklamasında katliamlar kınandı.

canakkale-kizilay

ANTAKYA:

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla saat 17.30’da Köprübaşı’nda basın açıklaması yapıldı.

antakya-kizilay

ANKARA:

 

Patlamada hayatını kaybeden ODTÜ öğrencileri Berkay Baş ve Ozancan Akkuş için ODTÜ’de yürüyüş yapıldı.

odtu-kizilay-patlama

odtu-kizilay-patlama-1

“Yastayız, lanetliyoruz. Acımız büyük” diyen ODTÜ yönetimi de bir açıklama yayımladı:

Ankara’da masum insanları hedef alan bir menfur saldırı daha yaşadık. Üniversitemiz bu insanlık dışı saldırıda iki evladını kaybetti. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Berkay Baş ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Hazırlık öğrencisi Ozancan Akkuş yaşamlarını yitirdi. Acımız büyük. Yaşamını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralanan vatandaşlarımıza şifalar diliyoruz. Terörü lanetliyor ve her türlü şiddete son verilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.

Tuzluçayır

Tuzluçayır’da onlarca esnaf Kızılay saldırısını kınamak için dükkan camlarına siyah bez ve “Acılıyız! Öfkeliyiz’ Artık yeter! Sorumlular istifa!” yazılı dövizler astılar.

Ege

Ege ve Cengizhan mahallelerinde de esnaflar dükkanlarının camlarına Ankara saldırını kınamak için döviz astı.

Kızılay

Patlamanın yaşandığı yerin karşısına denk gelen Kızılay Yüksel metro çıkışında iki kişi saat 19.30 sıralarında duran insan eylemi başlattı. Önlerinde beyaz çiçeklerle bekleyen gençler, “Evde duramadık. Öfkemizi böyle göstermek istedik” diyerek eylemlerini sürdürürken, zamanla eylem 4 kişiye ulaştı. Eylemin yarın da sürdürüleceği belirtildi.

kizilay-duran-insan-eylemi-14mart2016

Batıkent

Batıkent halkı 13 Mart Ankara saldırısına karşı sokağa çıktı.

İSTANBUL:

İstanbul Üniversitesi:

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Kızılay saldırısını kınamak ve hayatını kaybedenleri anmak için fakülte panolarına dövizler astılar.

iu-kolaj

Edebiyat ve Hukuk Fakültesi’nde patlamada hayatını kaybedenleri anmak isteyen üniversitelilere özel güvenlik görevlileri ve polisler saldırdı. Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun Edebiyat fakültesinde gerçekleştirmek istediği anma etkinliğine saldırı sırasında, duvarlara asılan  “Yaşamak için katillerin iktidarını yıkacağız” yazılı afişler de yırtıldı.

Marmara Üniversitesi:

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde Fikir Kulüpleri Federasyonu ‘nun gerçekleştirmek istediği anma etkinliğine polis saldırdı. Saldırı sonucu 9 üniversiteli gözaltına alındı. Çevik Kuvvet aracına götürülen üniversiteliler darp edilirken, bipolar bozukluğu olan bir öğrenci kriz geçirdi. Polis, sağlık görevlilerinin müdahale etmesini engelledi.

marmara-uni

Taksim

İstanbul Tabip Odası yöneticileri ve üyeleri Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelerek Taksim Atatürk Anıtı’na “14 Mart Tıp Bayramı’nda yastayız, lanetliyoruz” yazılı siyah çelenk bıraktı.

ttb-taksim

Beşiktaş:

Beşiktaş esnafı  saldırıyı kınamak için kepenk kapattı.

besiktas-kepenk-1

besiktas-kepenk

İZMİR:

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi’nde oturma eylemi yapan üniversitelilere polis saldırdı. 4 Kolektifçi, 1 Üniversiteli Portalı muhabiri ve gözaltılara tepki gösteren 1 üniversiteli gözaltına alındı. Öğrenciler Savcı talimatıyla, gece TEM şubede gözaltında tutulacaklar.

ege-uni

ege-uni-1

ADANA:

Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi Balcalı Yerleşkesi’nde toplanan öğrenciler ‘Katliamların mimarı savaş politikalarıdır. Yılmayacağız! Barış ve kardeşlik kazanacak’ yazılı pankart açıp Kızılay’daki saldırıya tepki göstermek için yürüyüş yapmak istediler. Özel güvenlik ve sivil polislerin yürüyüşü engellemeye çalışmalarına öğrenciler tepki gösterdi.

cukurova-uni

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*