Anasayfa » GÜNDEM » 11. Yılında Ahparig Hrant Yaşıyor!..

11. Yılında Ahparig Hrant Yaşıyor!..

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 11. yılında Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ankara‘da da anıldı. Hrant Dink Anma İnisiyatifi tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi önünde düzenlenen anmaya birçok kurumun yanısıra, çok sayıda aydın, sanatçı ve akademisyen katıldı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’da anmadaydı.

Anma Hrant için yapılan saygı duruşuyla başladı. Daha sonra Hrant Dink’in arkadaşı fotoğrafçı-şair Mehmet Özer, Nazım Hikmet’in “Zafer’e Dair” şiirini okudu. Ardından İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan: “Hrant bir barış insanıydı, katledilişi Türkiye’de barışsever insanlara yönelik bir saldırıdır, Hrant’ın bize bıraktığı barış mücadelesi daha güçlü bir şekilde devam ediyor” dedi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Hrant cinayeti kasıtlı olarak aydınlatılmıyor. Yapmamız gereken Hrant’ın yargı sürecinin takipçisi olmak, halkların kardeşliği şiarıyla bu mücadeleyi sürdürmektir. Hrant halkların kardeşliğinin temsilcisiydi.” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi  ise, “Ülkesini ve Anadolu’yu çok severdi. Asla ülkesini emperyalistlere şikayet etmemişti. Barışı savunanlar, bu mücadeleyi her geçen gün artırarak sürdürecek. Barışı savunanlar öldürülüyor, katlediliyor. Bu barış mücadelesinde birbirimize omuz vermeye hep birlikte devam edeceğiz. Hrant’ın katillerinin aydınlatılma mücadelesinde de elbette üzerimize ne düşüyorsa var gücümüzle savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Hrant Dink Anma İnisiyatifi adına yapılan basın açıklaması:

“Vurdum Ermeni’yi…” diye bağırmıştı kaçarken; “karanlığın bir çocuktan devşirdiği katil…”

Ahparig Hrant’ın kış ortasında ayakkabısının altındaki delik Ermeni Halkının gasp edilmiş emeğinin göstergisi gibiydi; suratlara çarpan!..

Kısa sürede yakalanmıştı tetikçi. elleriyle koydukları yerden çıkarıverdiler, karakolda “kahramanlık pozu” vermeyi ihmal etmeden!.. Daha önceki “faili meçhul” cinayetlerden farklı bir yol izliyorlardı; buradaki senaryo Talat’a nazire olarak düzenlenmişti.

Dönemin Başbakanı Dink ailesini ziyaret etmiş “Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasına izin vermeyeceğim…” demişti.

Bula bula “azmettirici” olarak bir “mahalli psikopat” “görevi ihmalden” de bir “polis muhbiri” !..

Aklımızla alay ediyorlardı…

Paramaz, Misak Manuşyan, Zaven Biberyan, Aram Pehlivanyan, Hayk Açıkgöz, İhmalyan Kardeşler’in, Sarkis Çerkezyan’ın… direniş ve Komünist geleneğinden gelen İbrahim KAYPAKKAYA geleneğinden Manuel DEMİR’in, Armenak BAKIRCIYAN’ın, Hovsep HAYRENİ’nin, Garbis ALTINOĞLU’nun… yoldaşı, Sarkis Hatspanyan’ın okul arkadaşı, bu coğrafyanın en büyük hakikatini, “20. Yüzyıldaki soykırımların anası” Ermeni Soykırımını; bu coğrafyanın yoksullarına anlatan, gasp edilmiş Ermeni malları üzerinde zenginleşen sermaye çevrelerini, soykırım mirası üzerinde güç ve iktidar sahibi olanları, asimile edilmiş Ermeni yetimlerini gün ışığına çıkaran hakikat anlatıcısı AHPARİG HRANT’ın katledilmesi; “çocuk işi” idi!..

Sabiha GÖKÇEN’in gerçek adının “Khatun SEBİLCİYAN” olduğunu açıkladığında; “genetik şifrelerimizle oynamayın” diyen tehditkâr Genelkurmay açıklaması, İstanbul Vali Muavininin odasına çağıran MİT Bölge Başkanı ile yanındaki 2 MİT görevlisinin tehdidi olmamış gibi, halklar arasında bir gönül köprüsü kurmaya çalıştığı sosyo-psikolojik çözümlemesini, amacının tam tersine “ırkçılık” diye linç gösterilerine dönüştüren 301 yargılamaları, cadı kazanları kaynatan “ırkçı-soykırımcı koro”; Veli KÜÇÜK, Kemal KERİNÇSİZ, Doğu PERİNÇEK ve aveneleri bu sürecin hiçbir yerinde yoktu!… Ulucanlar katliamının da “komutanı” olan Jandarma Alay Komutanı’nın yanında bir “iş adamı” tarafından “mahalli psikopat”a içi para dolu çanta da verilmemişti!.. …

Son bir buçuk yıldan beri de her şeyde olduğu gibi; Hrant DİNK Cinayeti de; FETÖ ve sadece FETÖ işiydi!…

Aklımızla alay etmeye, hakikati “Ankara’nın karanlık dehlizlerine” gizlemeye devam ediyorlar.

Ama çabanız boşuna!.. Kral Çıplak!..

Katilleri Biliyoruz!

HEPİNİZ ORADAYDINIZ!..”

Anmada aralıklı olarak “Hepimiz Hırant’ız Hepimiz Ermeniyiz” sloganı atıldı ve anma “Sary Gyalin” türküsü ile sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*