Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Bursa: “Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz!”

Bursa: “Taşeronu sağlıktan süpüreceğiz!”

Taşeron sağlık işçilerinin örgütlenme ve mücadelesi yaygınlık kazanıyor. Son olarak dün Bursa Uludağ Üniversitesi’nde bini aşkın taşeron sağlık işçisi hasta yakınlarının da desteğini alarak, ücretlerinin düzensizliğini, sosyal hak gasplarını ve örgütlenmeleri önündeki baskıları protesto etmek için Rektörlüğe yürüdü.

Adana Balcalı Hastanesi’nde taşeron işçilerin Dev Sağlık İş’te örgütlenerek 4 yıllık bir mücadele sonucunda, Çalışma Bakanlığı’na sağlık işçisi olduklarını kabul ettirmesi, örgütlenme ve eylemleri genişletici bir etki oluşturdu. Taşeron sağlık işçilerinin geçen yıl Meclis kapısına dayanan kitlesel eylemlerinin ardından, eylemleri, kadrolu, sözleşmeli, memur vb. statüsündeki sağlık çalışanlarıyla birlikte, içinde bulunduğumuz Mart ayı boyunca da artarak sürmekte.

En son, Bursa’da 17 Mart günü, Uludağ Üniversitesi’nde binden fazla taşeron sağlık işçisi, hasta yakınlarının da desteğini alarak, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir!”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek!” sloganlarıyla, hak gasplarını (ücretlerinin yatırılmamasının alışkanlık haline gelmesini, yıllık izin haklarının kullandırılmamasını, servislere binmelerinin engellenmesi vb.) ve sendikal örgütlenmeye karşı baskıları protesto etmek için rektörlüğe yürüdü.

Ortak örgütlenme-mücadele

Sağlıkta taşeronlaştırmanın bir ağ gibi sardığı (en çok taşeron işçi çalıştıran bakanlık, 108 bin işçiyle Sağlık Bakanlığı!) devlet ve üniversite hastanelerinde, Dev Sağlık İş, SES ve TTB’nin ortak mücadeleleriyle, taşeron sağlık işçilerinin örgütlenmesi, eylemleri artmakta. Özellikle üniversite hastanelerinde (İstanbul Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi Uludağ Üniversitesi vb.), taşeron işçilerin sağlık işçisi olarak kabul edilme mücadelesi genişliyor, Çalışma Bakanlığı’nı sıkıştırıyor. Taşeron işçilerin ücret ve çalışma koşullarını ağırlaştırma peşindeki Bakanlığı, taşeron şirketleri aradan çıkarma, taşeron işçileri doğrudan hastane bünyesine alma; işten atılan işçilerin geri alınması yönünde karar almaya zorluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*