Anasayfa » GENÇLİK » “Artık yeter, hepimiz mi intihar edelim!”

“Artık yeter, hepimiz mi intihar edelim!”

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu, 16 Temmuz’da, Ankara’da, AKP İl Başkanlığı önünde; öğretmen intiharlarını protesto eylemi düzenledi.

Yapılan basın açıklamasında, şunlar söylendi:
“AKP hükümeti sekiz yıldır iktidarda bulunmaktadır ve eğitimde çığır açtığını ifade etmektedir. Ancak eğitimde çığır açmak 327 bin öğretmenin atamasının yapılmaması ile birlikte 100 bine yakın taşeron işçi gibi çalıştırılan ücretli öğretmenlik sisteminin asli atama sistemi gibi gösterilmesidir.

Halbuki Sayın Başbakan 2002 yılında daha başbakan olmadan önce o dönemin ataması yapılmayan öğretmenlerine, ki birçoğunun ataması hala yapılmamıştır, defalarca söz vermiştir. İzmit’te, Samsun’da, İstanbul’da vb. İktidar oldukları taktirde KPSS diye bir şey olmayacağını ve atanmayan öğretmen kalmayacağını defalarca vurgulamıştı.
Peki ne oldu? Bu sözlerin ardından bir arkadaşımızı daha yitirdik! Adana’da Tarih bölümünü bitirdikten sonra 4 yıldır atanmayı bekleyen, ama atanmayan öğretmen arkadaşımız Elif İşler, KPSS sınavının ardından sınav sonucunu bile beklemeden, sulama kanalına atlayarak intihar etmiştir. Bu yitirdiğimiz 15. arkadaşımız! Bizler, 327 bin kişiyiz! Hepimizi bu sona sürüklemek istiyorlar.

Ama AYÖP olarak bizler, gelecek neslin mimarları, bu duruma bir son vermek istiyor ve AKP’den yaşanan bu ölümlere karşı hesap soruyoruz! Bu intiharların bir an önce son bulması gerek, bunun için şu taleplerimizi yineliyoruz!
-KPSS denen öğretmen atamaları için geçerliği ve güvenirliği olmayan sistemin kaldırılarak , yerine objektif bir öğretmen atama sistemi getirilmelidir.
-Taşeron işçilik anlamına gelen ve bugün sayıları yüz binlerle ifade edilen ücretli öğretmenlik sisteminin kaldırılarak bütün öğretmenler kadrolu ve güvenceli atanmalıdır.
-Ülkemizde yüz binlerle ifade edilen öğretmen açıkları kısa sürede kadrolu istihdam yolu ile atama yapılarak kapatılmalıdır.”

Eylem; sloganlarla bitirildi: “Bizler ölmek istemiyoruz, öğretmen olmak istiyoruz!”, “Ücretli köle olmayacağız!”, “Artık yeter, hepimiz mi intihar edelim!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*